Candır O Can: Yeşil Can Eriğin 6 Faydası!

Baharın müjdecisi mi diyelim, en sevdiğimiz ekşi mi diyelim, yüzümüzde bıraktığı ‘5 dakika içinde hapşıracağım bak’ imajından mı bahsedelim, tuza bandığımızda bizi bizden almasından mı; kafamız karıştı vallahi! Bildiğimiz o ki bizim minik yeşil yine çıktı piyasaya. Karpuzun denize düşmesi misali, erik de raflara düştü mü tamamdır o iş; manevi olarak bize yaz geldi, mevsim olarak da eli kulağındadır. Bugüne kadar hunharca erik tükettik ne yalan diyelim, ekşi severler ve özellikle hamileler için bir numaralı ‘aşerme’ sebeplerinden. Peki, eriği erik yapan, onu bu kadar özel kılan özellikleri neydi de biz ayıla bayıla yedik?

Dikkat dikkat! Eriğin faydaları say say bitmiyor!

 1- Hazmı kolaylaştır. Midedeki sıkıntıları giderdiği yetmezmiş gibi, bir de yediklerimizin yarattığı ‘ay bana bir haller oluyor’ hissini de azaltıyor.

2- Kan şekerini dengeler. Hani o yukarıda bahsettiğimiz ‘ay bana bir haller oluyor’ hissi var ya, işte onun oluşumunu da engelliyor. Kan şekerini dengelediği için sizi uzun süreli garip hislerden de koruyor.

3- Şuncacık kalorisi var 🙂 Belki muz yemek daha cazip gelebilir bazen ama siz daha masum bir meyve arıyorsanız, erik biçilmiş kaftan. Tuza banmadıkça sıkıntı yok 🙂 Yok ben tuzsuz yiyemem derseniz de  o zaman birkaç hınzır kaloriyi de görmezden gelmek gerekebilir.

Can Erik

4- Kabızlığı önler. Böylesine lezzetli bir konudan böylesine kahverengi bir konuya geçmek istemezdik ama yani bunlar da hayatın gerçeği neticede. Hangimiz böyle sorunlar yaşamıyoruz ki zaman zaman? Tamam susuyoruz, siz bilin işte; kabızlığa iyi geliyor 🙂

5- Alzheimer,  şifası bulunamayanlar listesinin baş sıralarındaki hastalık. Erik Alzheimer’ı önler gibi keskin cümlelerimiz olmasa da güçlü antioksidan özelliği ile hafızayı güçlendirir ve Alzheimer riskini de belki azaltabilir.

Can Eriğin Faydaları

6- BONUS: Erik ağacının, Antarktika hariç her kıtada yetişebildiğini biliyor muydunuz?

Yazın habercisi erik ile ilgili size bazı sürpriz tarifler hazırladık. Zamanı geldiğinde hepsini paylaşıyor olacağız. Siz şimdilik bizi takip etmeye devam edin; yakın zaman sürprizler sizi bekliyor!

Yine görüşeceğiz! 😉