Sıcak Ekmek Buyursun: Yeşil Erik Reçeli

Kim demiş can erik diye de bilinen yeşil erikten reçel olmaz diye? Olur, hem de bal gibi olur. Hatta bir köşede bekleyen erikler hafif kızarmaya başladıklarında daha da lezzetli olur. Bir dilim sıcak ekmek ya da simit eşliğinde tüketilir, Pazar kahvaltılarının en sevilen reçel tarifi olur. Eriklerin içerdiği su miktarına göre pişirme süresi uzayıp kısalabilir. İstenirse tarçın ve tane karanfil ile aromalandırılır.
yeşil erik reçeli
1 orta boy kavanoz
Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 50 dakika
Malzemeler:
800 gram yeşil erik
3,5 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı su
½ adet taze sıkılmış limon suyu
1 adet çubuk tarçın
2 adet karanfil
Püf noktası:
Hafif kızaran ya da sarı renge dönen can eriklerle reçelinizi hazırladığınız takdirde kullandığınız şeker miktarını daha da azaltabilirsiniz. Eriklerinizin su miktarına göre pişirme süreniz azalıp artabilir.
Nasıl Yapılır?
Çekirdeklerini ayıkladığınız yeşil erikleri derin bir tencereye alıp toz şeker ve su ilavesiyle karıştırın.
Öncelikle yüksek ardından kısık ateşte sürekli karıştırarak 40-45 dakika kadar pişirin. Arzuya göre durulanmış çubuk tarçın ve tane karanfilleri ekleyin. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra tencereden çıkartın.
Pişirme süresinin sonunda koyulaşan reçele taze sıkılmış limon suyunu katıp 10 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın.
Kapağı kapalı ve temiz bir cam kavanozda, ısı ve ışık geçirmeyen bir ortamda muhafaza ettiğiniz reçeli kahvaltılarınızda servis edin.