Yılbaşı Kurabiyenizin Şahane Olmasının Püf Noktaları

Ev yapımı kurabiyeler, yılbaşı menüsünün olmazsa olmazı. Yılbaşı akşamı yapılan yemekler denince ilk akla gelen hindi tarifi kuşkusuz. Ancak iş gündüzden hazırlanmaya gelince, özellikle de çoluk çocuk çoksa yılbaşı kurabiyeleri de oldukça popüler. Evde yapılan yılbaşı kurabiyesini kusursuz yapmak, basit bir iki püf noktasından ibaret aslında. Ağızda dağılan kurabiyeler için şu ipuçlarına dikkat edin.

1- Un miktarını doğru tutturduktan sonra, inanın lezzetli olması neredeyse garanti. Çünkü kulağa garip geliyor olsa da, kurabiyenin kıvamsız ve lezzetsiz olmasının en önemli etkenlerinden biri miktara uygun olmayan un. Bir ölçek kullanmayı ihmal etmeyin; ne eksik, ne fazla.

Tarçınlı Kurabiye Tarifi

2- Yağ ve şekeri çırptıktan sonra diğer malzemeleri eklerken çok nazik olun 🙂 Özellikle yine un. Eğer hızlı ve aralıksız karıştırırsanız, karışımın gluten ağırlık olmasına neden olabilir ve lezzeti doğrudan ağırlaştırabilirsiniz.

kurabiye

3- Hamuru dinlendirdikten sonra, kurabiyenizi şekillendirmeden önce ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Böylelikle hamur, elinizin ısısıyla yumuşamayacak ve kıvamı bozulmayacaktır.

Üç Malzemeli Kurabiye Tarifi

4- Gevrek kurabiye tarifinin sırrı, hamuru 1 saat buzdolabında dinlendirmekte. Soğuyan hamur daha rahat şekil alır ve piştikten sonra daha gevrek olur.

Kahveli Kurabiye Tarifi

5- Hamuru kalıplarla keserken, yağlı kağıt sererseniz çatlamasını önleyebilirsiniz.

Mısır Gevrekli Kurabiye Tarifi

Yazımızın finalini de pratik kurabiye tarifleri ile yapalım. Ev yapımı kurabiye tariflerini izlemek için tıklayın.