Yüzdükten Sonra İyi Gidecek 5 Nefis Balık Tarifi

Yüzmek acıktırır malum, sahile en yakın balık restorandan tariflerimizdeki balıkları bulabilir ya da evde kendi ellerinizle keyifli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

“Denizden babam çıksa yerim” diyenlerin bayılacağı bir liste ile karşınızdayız. Deniz ürünlerinin hafifliği, nefis lezzeti, bolca faydasının olduğu bu tariflerin her birini denemekte fayda var.

Başlıkta yüzdükten sonra dedik ama belki de balığa çıktıktan sonra? Mesela şöyle güzel bir tekir balığı tuttuysanız ve onu nasıl pişirsem diye kara kara düşünüyorsanız tam yerindesiniz demektir! İşte birbirinden harika 6 nefis balık tarifi:

1. Hep Kızartma Olmaz: Fırında Tekir Tarifi

Hamsiden sonra akla en çok gelen balıklardan biri de tekirdir. Kolay pişirilmesi, nefis beyaz eti ile balık sevmeyen çocuklar için bile oldukça caziptir. Genelde kızartma olarak tüketilen tekir balığını bu kez nefis sebzeler üzerine yatırdık ve fırına verdik. Denemek için hemen tıklayın.

firinda_tekir_tarifi

2. Denizin Yıldızı: Izgara Palamut Tarifi

Yağlı balıklardan biri olan palamut, genelde her pişirme yöntemine uygundur. Zaten birçok damak tadı da onu her hali ile kabullenmeye hazırdır; çünkü palamut daha ismi duyulduğunda dahi insanları gülümsetecek bir etkiye sahiptir. Omega-3’e doymak için nefis tarif burada.

izgara_palamut_tarifi

3. Yanınızda Taşımalık: Ton Balıklı Sandviç

Yüzdükten sonra ben ne restoran ararım ne de evde balık pişirmeye halim kalır diyorsanız, denizden çıkıp sarılabileceğiniz pratik sandviçleri hazırlama vakti demektir. Konservelerden çıkan lezzeti tost ekmeklerinin arasına doluşturun, aman parmaklarınıza dikkat!

ton-balikli-sandiv-tarifi

4. C Vitamini ile Dost: Limonlu Çupra

Bu kez üşenmek yok, çupraları biraz süsleyelim! Hemen gözünüz korkmasın tarifimiz oldukça pratik; ama gözlere şenlik! Tadı ile ayrı, görünümü ile ayrı sevdirecek nefis tarif için hemen tıklayın.

limonlu-cipura-tarifi

5. Suyuna Banmalı: Domatesli Balık

Şöyle bol sulu yemekleri her zaman daha çok seven bir milletiz malum. Yemeğin suyuna ekmek bandığımızda doyduğumuzu anlıyor, tadına ancak o zaman varabiliyoruz. Peki ya balıklar? Balık yemeklerinin suyuna banmak nasıl fikir olurdu? İşte mis gibi domates sosuna yatmış, yemenizi bekleyen nefis tarif.

domatesli-balik