Lif Açısından Zengin Yeşil: Zeytinyağlı Kuşkonmaz

Tam bir C vitamini deposu liften zengin kuşkonmazı renkli sebzelerle birlikte harmanlayıp fırın tepsisinde zeytinyağı ilavesiyle pişirdik. Yoğurt, taze baharatlar ve sarımsak ilavesiyle hazırladığımız dip sos eşliğinde servis ettik.

Zeytinyağlı kuşkonmazı, makarna ilavesiyle karıştırarak da servis edebileceğinizin leziz bir notunu da buraya düştük.

Zeytinyağlı Kuşkonmaz Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

12 adet kuşkonmaz

2 adet orta boy kırmızıbiber

4 adet taze patates

10 adet kültür mantarı

1 adet orta boy kuru soğan

2 diş sarımsak

4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı deniz tuzu

½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Pişirme önerisi:

İnce ince dilimlenmiş havuç ekleyebileceğiniz kuşkonmazları arzuya göre az miktarda sızma zeytinyağı ilavesiyle de servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp kuruladığınız kuşkonmazların alt kısımlarını bir soyacak yardımıyla soyun. En uç kısmında bulunan sert kısımlarını alıp eşit parçalara bölün.

Üzerini nemli bir bezle sildiğiniz mantarları eşit parçalara bölün. Kuru soğanı ince piyazlık doğrayın. Sarımsakları dilimleyin.

Bol suda yıkayıp fırçaladığınız taze patatesleri ikiye kesin. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız kırmızıbiberleri iri parçalar halinde kesin.

Doğramış olduğunuz tüm malzemeleri zeytinyağıyla harmanlayıp deniz tuzu ve taze çekilmiş tane karabiberle çeşnilendirin.

Yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aldığınız kuşkonmaz ve karışık sebzeleri, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika kadar pişirdikten sonra ılık ya da sıcak olarak servis edin.