Hemen Chia Tohumu Tüketmeniz İçin 6 Sebep!

Milattan önce 3500 yılına gittik, döneceğiz!

Maya ve Azteklere doğru bir uzanalım istedik bu yazımızda. Hikayemizin kahramanı, döneme damgasını vuran ve günümüze şifa katlayarak gelen efsane chia tohumu… Maya dilinde ‘güç’ anlamına gelen chia, şimdinin fasulye ve mısır gibi temel gıdasıymış aslında. Normal içme sularının içine kattıkları gibi, unu öğütmek için de kullanırlarmış. Henüz her şeyin yeni yeni keşfedildiği o dönemlerde, insan vücuduna verdiği enerjiden dolayı neredeyse iksir gibi görülüyormuş. Peki chia tohumunu bu kadar özel kılan nedir?

chai-tohumu1

1- Tokluk Hissi Verir!

Diyet yapanların chia tohumu ile yakın ilişkide olmasının en büyük nedenlerinden biri midede şişmesi ve devamında tokluk hissi yaratması.

2- Omega 3 İçerir!

Balıklardan aşina olduğumuz Omega’nın chia tohumunda ne işi var diyebilirsiniz ama olmuş işte; ciddi ciddi Omega 3 barındırıyor gerisini siz düşünün!

chai-tohumu2

3- Enerji Verir!

Çünkü kişinin günlük lif ihtiyacını karşılayacak kadar lif içerir. Bu lifler, sadece tokluğa değil enerjiye de olumlu etki ederek, gün boyu hareketli olmamızı sağlar.

4- Dişleri ve Kemikleri Güçlendirir!

Vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılayan chia, kemiklerimizi güçlendirir ve diş sağlığımıza destek olur. Beyaz ve sağlıklı bir gülüş sağlar!

chai-tohumu3

5- Glutensizdir!

Ve işte chia’nın belki de en önemli özelliklerinden biri; glutensiz olması! Gluten diyetine uygunluğu da en büyük artısı. Bu arada sıradan glutensiz yiyeceklerden sıkıldıysanız şunlara da göz atmanızı öneririz hazır yeri gelmişken.

6- Antioksidandır!

Ah şu adı sanı belli olmayan maddelerin, vücudumuzda yarattığı tahribat yok mu?! Bunu önlemek için pek çok yöntem var elbette ancak en kalorisizinden başlayalım deriz; chia tohumu. Güçlü bir antioksidan. Mutlaka denemelisiniz!

chai-tohumu4

Chia tohumu ile tanışmak için bir bahane bekliyorsanız, yazımız size ilham olsun. Hele ki diyetteyseniz ve tok tutan önerilere ihtiyacınız varsa sanırız tam da zamanında gelmişiz!

Şimdiden afiyet olsun, bol tokluk olsun!