Peynir Altı Suyu Hakkında 4 Önemli Bilgi

Genellikle ürün etiketleri üzerinden tanıdık olduğunuz peynir altı suyu hakkında gerekli bilgilere sahip misiniz? Tükettiğimiz birçok besinin içerisinde kendine yer bulan peynir altı suyu hakkında gelin daha yakından bilgi sahibi olalım…

1. Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir altı suyu, yapım aşamasındaki peynirin süzülmesinden elde edilen yeşilimsi sudur. Kompleks bir protein çeşididir. Maya ve asit katma yöntemiyle elde edilen peynir altı suyu, sağlık için oldukça faydalıdır.

2. Kullanım Alanları Nelerdir?

Peynir altı suyunun en yaygın kullanım alanı elbette ki gıda endüstrisidir. Çikolata, bisküvi, içecek gibi seçeneklerin protein yönünden zenginleştirilmesi için peynir altı suyundan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda hayvanların beslenmesinde direkt içirme ya da yem içerisine katarak kullanımı ve bebekler için sabun ve losyon gibi ürünlerin içerisinde kullanımı da yaygındır.

3. Evde Yapılabilir mi?

Peynir altı suyu, evde yapılabilir ancak yeteri kadar bilgi sahibi olmak gerekir. Yeterli bilgi edindikten sonra evde yapılan peynir altı suyu çok faydalı olabiliyorken aksi durumda kötü sonuçlara neden olabilir.

4. Faydaları Nelerdir?

Peynir altı suyunun sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Gelin detaylara birlikte bakalım:

  • Metabolizma hızını artırır, tok tutucu etkiye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde kilo vermek isteyenlere büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Peynir altı suyu, içerisinde bol miktarda kalsiyum bulundurur. Bu özelliği ile iskelet sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kemik erimesi gibi problemlerin kötü etkilerini azaltmayı sağlar.
  • Ekmek, börek gibi hamur işi yapımlarında su yerine peynir altı suyu kullanıldığında daha lezzetli sonuçlar alınması mümkündür.
  • Birçok kaynağa göre peynir altı suyunun kanser çeşitleri riskini düşürdüğü görülmüştür. Kadınlarda göğüs ve rahim, erkeklerde prostat kanseri olasılığını peynir altı suyu ile düşürmek mümkündür.
  • Peynir altı suyu, tip 2 diyabet hastaları için şifa niteliğindedir. Şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan peynir altı suyu, aynı zamanda doğal antibiyotik görevi görerek vücutta mikrop üremesini de önler.