Bebekle Yolculukta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerle yolculuk birçok ailenin korkulu rüyasıdır. Birinci ayını doldurmuş sağlıklı bebekler için uçak seyahatinin herhangi bir mahsuru olmasa da bazı ufak noktalara dikkat ederek bebekle uçak yolculuğunuzu sorunsuz ve konforlu hale getirebilirsiniz. Her ihtimale karşı bebeğinizi seyahat öncesi doktora götürmeli, özellikle kulak enfeksiyonuna karşı önleminizi almalı, seyahat planlamanızı doktor tavsiyesince yapmalısınız.

migrostvblog_cocuklayolculuk_v4_230617

Uçuş öncesi bebek çantasını hazırlayın

Gideceğiniz yerin uzaklığına göre ıslak mendil, bez, alt değiştirme minderi, yedek kıyafet, battaniye, biberon, emzik vb. bebeğinizin ilgi duyacağı oyuncaklarını da yanınıza almanızda fayda var. Ayrıca bebeğinizin kullandığı ilaç, sprey, pişik kremi gibi sağlık malzemelerini de almalısınız.

guvenli-seyahat

Havayolunu bilgilendirin

Uçuşunuzu bebeğinizle yapacağınızı öncesinde havayolu şirketine bildirirseniz çoğu şirket bebek maması bulunduruyor. Siz de uzun bir uçuş planlıyorsanız maması dışında mutlaka meyve püresi, yoğurt gibi ek gıdaları yanınıza almayı ihmal etmeyin.

İki yaşını doldurmamış bebeklerin uçak yolculukları annelerinin kucağında geçtiği için kabin görevlisi tarafından bebek emniyet kemerinin takılması şart koşuluyor, kabin ekibinden yardım isteyebilirsiniz. İki yaşını dolduran çocuklar için ise, koltuk üzerine emniyetli bir bebek puseti konuluyor. Bebek pusetinin genellikle sizin tarafınızdan temin edilmesi gerekiyor. Puset haricinde uçak koltuğuna takılabilen bebek hamaklarından da edinebilirsiniz.

seyahat-cantasi

Bebeğinizin kıyafetlerine dikkat edin

Bebeğinizin rahat etmesi ve kolayca bez değiştirebilmeniz için bol ve ince kıyafetler giydirin. Üst üste çok fazla giydirmeniz hem ona hem de size sıkıntı verecektir. Hırka, bebek battaniyesi gibi soğuktan koruyacak eşyaları da bebek çantasında bulundurmayı unutmayın. 

Uçak iniş ve kalkışları sırasında atmosfer basıncındaki değişimler kulak tıkanmasına sebep olur. Böyle bir durumda uçağın indiği ve tamamen yükseldiği aşamalarda bebeğinizi emzirerek kulak tıkanıklığının önüne geçilebilirsiniz. Emzirmek bebeğin sakinleşmesini de sağlayacağı için uçuşu daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda biberonla su veya süt vererek, yutkunmasını sağlayarak bebeğinizin kulak basıncı düşürülebilirsiniz.

Uçaktan kolay inebilmek ve binebilmek içinse kapıya yakın koltukların seçilmesi, normal koltuklardan biraz daha fazla araya sahip olduğu içinde önlerden koltuk seçilmesi bebekli yolculuklarda faydalı olacaktır.