Siyah Çay İçmenin 8 Faydası

Çay suyunun ocaktaki kaynama sesiyle bile huzur bulan, çay seven bir milletiz. Her öğünde, günün her saatinde çayın kaynadığı ocağın hiç sönmediği evlerde büyüdük. Güzel bir kahvaltının başrolü, arkadaş sohbetlerinin yoldaşı, lezzetli bir akşam yemeğinin son dokunuşu, soğuk bir kış gününde “Çay suyu koy, gelmek üzereyim.” cümlesinin iç ısıtanı hep siyah çay oldu. Neyse ki faydasız bir şeyi tüketmiyormuşuz, siyah çayın saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunuyor. Biz birkaçını derledik, buyrun satırlarımızın devamına.

1. Kanseri Önler

İçerdiği antioksidanlar sayesinde yumurta, akciğer, prostat, mesane kanserlerini önleyici özelliği barındırır. Kötü huylu tümörlerin oluşumunu engeller ve kansere karşı iyi bir kalkan olur.

caylar

2. Dikkat Sağlar

İçerdiği kafein sayesinde zihni uyarır ve daha zinde hissetmeyi, daha güçlü konsantrasyona sahip olmayı sağlar. Aynı zamanda kafein çarpıntı gibi sorunlara da neden olduğu için içilecek çay miktarının günde 8 bardaktan daha az olması gerekmektedir.

caydanlik

3. Kalp İçin Yararlıdır

İçerdiği kafein sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda siyah çay içen insanlarda kalp krizi riskinin siyah çay içmeyen insanlara göre daha az olduğu kanıtlanmıştır.

cay

4. Kemikleri Güçlendirir

Siyah çay, düzenli olarak tüketildiğinde içerdiği fitokimyasallar sayesinde kemik yoğunluğuna katkıda bulunarak daha güçlü bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur.

siyah-cay

5. Diyabeti Önler

Siyah çay, düzenli olarak tüketildiğinde tip 2 diyabet oluşumu riskini düşürdüğü yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. E tabii şekersiz çay içmenin daha doğru bir seçim olduğunu belirtmemize gerek yok herhalde?

cayin-faydalari

6. Enerji Verir

Sabah kahvaltısında ya da ağır bir yemek sonrasında içilen siyah çay, içerdiği kafein sayesinde yorgunluk belirtilerini çekip alarak kasları hareket etmeye hazır hale getirir.

cay-cesitleri

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Siyah çay, içerdiği kafein sayesinde kasları harekete geçirir, kan akışını ve metabolizmayı hızlandırarak kolay bir sindirim süreci için yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta yağ depolanmasına neden olan hormonları kontrol ederek obezite tehlikesine karşı etkin bir rol oynar.

siyah-cay-hakkinda

8. Cilde Yararlıdır

İçerdiği çeşitli maddeler sayesinde cilt renginin koyulaşmasını azaltarak cildin beyazlaşmasını sağlar.

9. Strese Karşıdır

İçerdiği L-theanine ile rahatlamayı sağlar, stres hormonu olan kortizol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Özellikle mesai saatlerinizde çay ile vereceğiniz kısa bir mola gününüzün daha iyi geçmesini sağlayacaktır.