7 Adımda Biberon Temizliği

Minik bebeğinizin gün içinde değdiği her yerin temiz olmasına, yiyeceği her besinin iyi temizlenmesine dikkat ediyorsunuz. Peki biberon temizliğine de aynı özeni gösteriyor, biberonu iyi bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Biberon temizliği konusunda size yardımcı olacak birkaç nokta, yazımızın devamında!

1. Temizlikten Öncesine Dikkat

Biberon temizliğine başlamadan önce de dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Temizliğe başlamadan kendi ellerinizi yıkamalı, temizlikte kullanacağınız fırça gibi malzemeleri temizlemeli ve gereken diğer işlemlere öyle başlamalısınız.

bebek

 

2. Kalıntılardan Kurtulduğunuza Emin Olun

Temizleme işlemine başlamadan önce biberon şişesinde herhangi bir besin artığı kalmadığından emin olun. Unutmayın; besin artığının kalması demek, biberon içerisinde bakteri üretiminin devam etmesi demektir.

bebek-bakimi

3. Besin Artıklarını Temizleyin

Biberon içerisinde eğer ki besin kalıntıları varsa bunları biberon temizleme fırçası yardımıyla temizleyin. Biberonun her bir noktasına ulaşarak derinlemesine bir temizlik amaçlayın.

bebek-kundaklamak

4. Biriktirmemekte Fayda Var

Derinlemesine bir temizliğin ilk kuralı kirleri bekletip biriktirmemektir. Bebeğinizin biberon ile beslenmesi bittiği anda hiç bekletmeden kalan bulaşığı biberon fırçasıyla ovalayarak temizleyin.

hamilelik-tup-bebek

5. Kimyasalları Uzak Tutun

Bebeğinizin en yakın olduğu eşyalardan biri olan biberonu temizlerken kimyasallardan ne kadar uzak durursanız o kadar fayda vardır. Biberonu temizlerken fazla kimyasal içermeyen, güvendiğiniz bir deterjanı az miktarda kullanmaya özen gösterin.

annebebek

 

6. Kaynatmak En İyi Yöntem

Kaynatma işlemi için daha önce yemek bile pişirilmemiş bir tencere kullanmaya özen gösterin. Her seferinde yapacağınız biberon temizliği için aynı tencereyi kullanmaya devam edin.

bebek-bakimi

7. Derin Bir Tencere Tercih Edin

Biberonu su içerisinde kaynatmak için seçeceğiniz tencerenin derin olmasına dikkat edin. Böylece biberonun tüm aparatlarının tencereye rahat bir şekilde sığıp iyi bir temizlik elde edebilirsiniz.