Bilişsel Süreç Düzgün İşlemeli: Tuvalet Eğitiminin 5 Püf Noktası!

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek için doğru zaman mı? Bu sorunun yanıtını bulmak aslında çok kolay; çünkü bir çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamak için pek çok belirti var. Öncelikle bebeğinizin kas ve sinirsel uyarı yolları gelişimini tamamlamalı. Bu da yaklaşık olarak 12-18 ay arası döneme denk geliyor. Ortalama 18 – 30 ay arasında tuvalet eğitimi için fiziksel anlamda hazır olan çocuklar için bilişsel sürecin de düzgün işlemesi gerekiyor. Bir süre tuvaletini erteleyebilen, altının kuru olmasından hoşlanan ve altının ıslandığını haber veren çocukların; oturak, çiş, kaka gibi kelimeleri bilmeleri tuvalet eğitimi için önemli.

çocuklarda_tuvalet_eğitimi

Bakalım, tuvalet eğitiminin püf noktaları nelermiş…

Çocuklar anne ve babalarını mutlu etmek isterler. Tuvalet eğitimi sırasında olumlu olan her gelişmenin sizi mutlu ettiğini çocuğunuza hissettirin.

Tabii ki, sizin çocuğunuzu mutlu etmeniz de şart. Tuvaletini size haber verdiğinde O’nu ödüllendirin. Örneğin; en sevdiği hikayeyi okuyabilirsiniz.

tuvalet_kağıdı

Oturağını en sevdiği ve en çok vakit geçirdiği odada tutun. Sevdiği bir çizgi film kahramanı figürlü oturak, daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Bu süreçte, kirlenmiş bezini hemen değiştirmeniz ve çocuğunuzu kuruluğa alıştırmanız faydalı olacaktır. Pratik ve kolay alt temizleme videosu için tıklayın!

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken, bunun ne kadar doğal bir süreç olduğunu hissettirin. Espriler yapın, eğlendiğinizi hissettirin.

tuvalet-egitimi

Tuvalet eğitimini ne kadar çok önemsediğinizi ona asla belli etmeyin. Hazır olmadığını hissettiğinizde başa dönmek için çok  geç olacaktır. Bu nedenle iyi bir gözlemci olun, doğru zamanı annelik içgüdülerinizle belirleyin.