Yaz Hamilelerine Tatil Önerileri

Hayatınızın en güzel, en heyecanlı dönemlerinden birini yaşıyor, minik bebeğinizi kucağınıza alabilmek için gün sayıyorsunuz. Oldukça özel olan belki de sadece bir kez yaşayacağınız hamilelik döneminin güzel olduğu kadar daha fazla özen isteyen bir zaman dilimi olduğunu da asla unutmamalısınız. Yaz tatiline çıkarken almanız gereken birkaç önlemi sizin için derledik. Şimdiden hiçbirini ihmal etmediğiniz, keyifli bir tatil dileriz.

1. Hastane Yakınını Seçin

Yaz tatilini bu kez hamile olarak geçirecekseniz, kalacağınız yeri daha detaylı olarak araştırmanız gerekiyor. Tatil bölgenizin serin, eğlenceli, bol keşifli, kalacağınız otelin rahat olmasının yanı sıra hastaneye yakın olması gerektiğini unutmayın. Böylece olası risklerde derhal müdahale edebilir, olumsuz sonuçları en başından engelleyebilirsiniz.

hamile-tatil

2. Güneş Kremlerini Eksik Etmeyin

Güneşin zararlı ışınları; hamilelik döneminde değişen hormon seviyeleri ile birleştiğinde olumsuz etkilerini daha da artırmaktadır. Bu nedenle ciltte ortaya çıkabilecek lekelerden korunmak için yüksek koruma faktörlü kremleri daima yanınızda bulundurmakta fayda var. Aynı zamanda zorunlu değilseniz öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamaya, eğer zorunluysanız gölge alanları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

hamile

3. Uzun Yolculuğa Çıkacaksanız Dikkat

Bitmek bilmeyen, uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız mutlaka en az 2 saatte bir mola verip hareket etmeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece kan akışının düzenlenmesine yardımcı olacak, ödem gibi problemlerin yaşanmasını önleyeceksiniz.

hamile-onerileri

4. Pamuklu Giysiler Tercih Edin

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarını tamamen üzerinize çekmemek için daima ve mutlaka açık renkli kıyafetler giymeye özen gösterin. Aynı zamanda hamilelik ile değişen hormonlar nedeniyle vücut ısınızın her zamankinden daha yüksek olabileceği için pamuklu kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih ederek cildinizin nefes almasına yardımcı olabilirsiniz.

hamile1

5. Emniyet Kemerini Unutmayın

Heyecanla çıktığınız tatil yolculuğunun kabusa dönmesini istemezsiniz değil mi? O halde olası bir kaza durumu için emniyet kemerinizi takmayı ihmal etmeyin. Tam karnınızın üzerinden geçecek şekilde değil de karnınızın altından geçirip kalçalarınızın hizasında olmasına dikkat ederek taktığınız emniyet kemeri sayesinde hem kendi hayatınızı hem de bebeğinizin hayatını koruma altına alabilirsiniz.

hamile2

6. Yastık Alın

Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız yanınıza mutlaka sırt için destek amaçlı, rahat yastıklar almayı unutmayın.

7. Mayonuzu Değiştirin

Tatile çıkarken mutlaka birden fazla mayo, bikini almayı unutmayın. Yüzme sonrasında ıslak mayo ile hiç beklemeden derhal bir diğer mayo ile üzerinizi değiştirmeyi ihmal etmeyin. Böylece hamilelik döneminde görülme ihtimali yükselen mantar enfeksiyonunu önlemiş olursunuz.