Kış Mevsimine Dayanıklı 6 Çiçek

Çiçek yetiştirmek sizin için de özel bir meraksa, âdeta bir yaşama sevinciyse çiçek yetiştirmenin asla bir mevsimi olmadığını bilirsiniz. Her mevsim keyifle çiçek yetiştirebilir, onları daima güzelleştirebilirsiniz. Yine de bilmek gerekir ki bazı çiçekleri mevsime göre seçmekte fayda vardır ki bu onlara da size de bir kolaylık sağlasın.

Yazımızın devamında çiçek yetiştirmeyi çok sevenler için kış mevsimine en dayanıklı çiçekleri derledik. Siz de kış soğuklarından kötü etkilenmeyen çiçeklerin olduğu bu listeye göz atarak bu kış daha doğru seçimler yapabilirsiniz. İşte detaylar…

1. Kamelya Çiçeği

Soğuk iklim bitkilerinden biri olan kamelya çiçeği, bahçede ya da balkonda geniş bir saksı içerisinde yetiştirilebilir. Çalı şeklinde sürekli yeşil kalabilen bitki olmasının yanı sıra katmerli çiçeklere sahiptir. Çiçeklerinin gösterişli olmasından dolayı bahçenizi ya da balkonunuzu süslemek için harika bir seçim olabilir. Siz de beyaz, kırmızı, pembe gibi renklere sahip kamelya çiçeğinden edinip kış mevsiminin renksizliğini onunla renklendirebilirsiniz.

2. Çuha

Soğuk havayı seven özelliğiyle kış aylarına dayanıklı çiçekler arasında yer alan çuha, birçok renk seçeneği sayesinde gri havaları güzelleştirmeye çoktan hazır. Siz de balkon ya da bahçenizin güzelliğini kışın da korumak istiyorsanız soğuklara dayanıklı çuha çiçeği yetiştirmeyi tercih edebilirsiniz.

3. Sıklamen

Beyaz, kırmızı, mor, pembe gibi birçok renk seçeneğiyle kış aylarınızı renklendirecek, soğuğa dayanıklı bir çiçek seçeneği olarak karşınızda sıklamen! İlkbahar ve yaz aylarında durağanlaşıp havaların soğumasıyla yeniden yeşermeye başlayan sıklamen, kış soğuklarında yüzünüzü güldürecek bir seçimdir. Nemli toprağını, aydınlık ve serin ortamını eksik etmediğiniz sürece sıklamen de sizden rengini ve güzelliğini eksik etmeyecektir.

4. Kasımpatı

Kış aylarında ister bahçenizde isterseniz de balkonunuzda yetiştirmeye uygun, kış soğuklarına dayanıklı kasımpatı; çeşitli renkleri ve hoş kokulu yapraklarıyla mevsiminizi güzelleştirebilir. Krizantem adıyla da bilinen kasımpatı, genellikle yaz sonuna doğru tomurcuklanıp gündüz süresi kısaldıkça tomurcuklarını büyüten âdeta soğuk havalara odaklı bir çiçektir.

5. Şebboy

Sarı, turuncu, pembe gibi renk seçenekleriyle çokça sevilen şebboy da kış soğuklarına karşı direnç gösterebilen bir çiçektir. Sadece ilk diktiğiniz zamanlarda sulamaya dikkat etmenizi bekleyen şebboy, daha sonrasında çok fazla ilgi göstermeseniz de sizi mutlu etmekten vazgeçmeyecektir.

6. Açelya

Kokusuz bir çiçek olsa da hoş görüntüsü ile mutlu etmeye yeten açelya, serin yerleri pek sever. Bu özelliğiyle kış mevsiminde yetiştirilmeye uygundur. Siz de balkon ya da bahçenizde açelyaya yer vererek hoş ve renkli bir görünüme kavuşabilirsiniz.