8 Probleme, 8 Yağ Damlası! Sonuç: Basit Dokunuşlar Hayat Kolaylaştırır!

Ne yağlar sürdük geçirdik; kimi zaman adından korka korka ylang ylang yağı, kimi zaman zayıf saçımıza sarımsak yağı… Bazen öyle günler geldi ki sonunu düşünmeden, gözümüze kaçırmak pahasına kirpiklerimizi badem yağı ile güçlendirdik. Hele o meşhuur shea ile az mı fındık ezdik! Gün “yeni yağlara yelken açma” günüdür sevgili okuyucularımız. Şimdi yanınıza güzel bir portakallı yasemin çayı alın. Arkanıza yaslanın ve sıkı tutunun; tropik bir yolculuğa çıkıyoruz!

hindistan_cevizi

Cocos nucifera!

Bilinen adıyla, anne palmiyelerin en lezzetli meyvelerinden biri olan Hindistan cevizi; biraz havalı bir başlangıç yapalım istedik 🙂 Daha önce bu enfes meyve ile şahane lezzetler hazırlamıştık sofranızda; Hindistan cevizi dondurma ve Hindistan cevizli bayram tatlısını hatırladınız mı? Bu yazımızda bilinenden ziyade “bilinmeyen”e dokunmak istedik ve Hindistan cevizi yağı hakkından öğrendiklerimizi hemen paylaşmak istedik.

1- Zeytinyağını yıllık izne gönderelim mi?

Her yemeğin mucize dokunuşu zeytinyağı ile yollarımızı ayırmaya hiç niyetimiz yok. Sadece birkaç yemeklik izne gönderelim dedik. Yokluğunda misafirimiz, Hindistan cevizi yağı. Özellikle kızartma yaparken, Hindistan cevizi yağını kullanmayı denediniz mi? Aromasını damaklarınız uzun süre unutamayacak, MigrosTV demişti dersiniz!

2- Dost başa baksın, ayakları Hindistan cevizi yağı halleder!

Özellikle tırnak kırılmaları ve deri kurumaları konusunda doktora yapmış olan Hindistan cevizi yağı, şimdi de ayak işleri(!)ne bakıyor. Hindistan cevizi yağının için az miktarda tuz ilave edin ve ayaklarınıza sürün. Kokusuna ve nemine hayran kalacaksınız. Tabi, olası alerjik reaksiyonlar için doktorunuzun da fikrini almanızda yarar var.

3- Köftenin yanında mayonez bizden!

Hindistan cevizi yağı ile mayonez yapmayı denediniz mi? İhtiyacınız olan malzemeler; Hindistan cevizi yağı, yumurta, zeytinyağı -izinden dönünce :)- dijon hardalı, tuz ve biber. Güzelce çırpın, karıştırın ve efsane lezzeti tadımlayın! “Yok, ben geleneksel tariflerden vazgeçmem!” diyenlerdenseniz o zaman geleneksel mayonez yapımının nasıl olduğunu da paylaşabiliriz, siz yeter ki isteyin! http://migrostv.migros.com.tr/mayonez-yapimi/

hindistancevizi

4- Dolgun dudaklar için minik bir mucize!

Hindistan cevizi yağının dudaklarınıza dolgunluk verdiğini ve nemlenmesini sağladığını biliyor muydunuz? Yanı sıra, ev yapımı dudak kremi için videomuza buyurun; http://migrostv.migros.com.tr/ev-yapimi-dudak-kremi-tarifi/

5- Çılgın bukleler kontrol altında!

Bukleli saç güzel ancak bakımı zor saçlardan. Bazı asi saçlar kabarmaya meyilli olduğu gibi fön tutmayarak, günün tam ortasında kendiliğinden kıvrılabilir ki bu zamanlama ‘öze dönmek’ için doğru olmayabilir! Hindistan cevizi yağını tedbiri elden bırakmadan nemli saçınıza hafifçe uygulayın; kabarıklığını ve elektriğini alacaktır. Diplerinize gelmemesine özen gösterdiğiniz gibi, fazla miktarda sürmemeye de önem verin; fazlası çok fena yağlandırır bizden söylemesi.

6- Makyaj çıkarmanın en ‘kokulu’ yolu!

Gecenin sonunda yorgun argın bir haldeyken, dakikalarca makyaj çıkarmak ne büyük bir hezimet! Çıkması zor makyajı bile tek hamlede çıkaran mucize güç ile tanışın! Eğer makyaj temizleme malzemeniz bittiyse ve elinizin altında Hindistan cevizi yağı varsa hallederiz, sorun değil. Hindistan cevizi yağını cildinize sürün 2 dakika bekledikten sonra ılık ve nemli bir bez ile yüzünüzü silin. Makyajın 2 dakikada çıkması yetmiyormuş gibi bir de üzerine krem sürmenize gerek kalmayacak, cildiniz tek hamlede nemlenecektir!

hindistan_Cevizinin_faydaları

7- Tropik düşler değil, inci gibi dişler!

Dişleriniz için doktorunuzun önerdiği diş macununa doğal bir alternatif sunalım. Hindistan cevizi yağı ile sodayı karıştırın ve dişlerinize sürün; yeryüzünün gelmiş geçmiş en iyi beyazlatıcısı ya da diş macunu olmayacaktır belki fakat ancak işini iyi yapacağı kesin!

8- Her türlü deri itinayla canlanır!

Sadece cildimizin değil, deri giysilerimizin ve eşyalarımızın da yardımına koşan hayırsever yağ! Deri eşyanızın üzerine Hindistan cevizi yağını, bir pamuk yardımıyla gezdirin. Aşınmış ve eskimiş yerleri canlanacak ve etrafa hoş bir koku yayacaktır.

Hindistan cevizi yağını yazsak roman olur! Şimdilik bunları paylaşalım ancak ilerleyen günlerde ilginizi çekecek açıklamalarımız olacak, sakın bizden ayrılmayın!

Gününüzün Hindistan cevizi gibi hoş kokulu geçmesi dileğiyle…