Dondurucuda Çilek Saklama Yöntemleri

Çilek, meyveler arasında âdeta farklı bir sihre sahiptir. Büyüleyici kokusu, harika rengi, nefis lezzeti sayesinde sevmeyeni neredeyse yoktur. Özellikle tatlı ve pastalar için müthiş bir malzeme olan çileği tek başına tükettiğinizde de sanki dünyanın en leziz tatlısını denemiş gibi hissedersiniz. Böylesine etkili, böylesine hayran olduğumuz lezzeti sadece mevsiminde değil kış boyunca da elimizin altında bulmak isteriz. O halde gelin nefis mevsim çilekleri için zamanı donduralım ve onları buzluğa dolduralım! Peki dondururken nelere dikkat edelim de daha taze bir şekilde uzun süre bizi bekleyebilsinler?

İşte cevapları, çilek dondurmanın tüm yöntemleri satırlarımızın devamında:

1. Temizleyin

İster sebze ister meyve donduralım dikkat edilmesi gereken ilk nokta, elbette ki temizliktir. Birçok sebze ve meyveyi bol su ile yıkayın diyebilsek de bu kural çilek için geçerli değildir. Çilek ezilmeye ve çabucak yumuşamaya meyilli bir meyve olduğu için onu bol su altında yıkamak yerine su dolu bir kap içerisinde nazik hareketlerle temizlemeye çalışın. Daha sonra içerisine kâğıt havlu koyduğunuz tepside sularını akıtıp kurumasını sağlayın.

cilekli-sorbe

2. Değdirmeyin

Birçok sebze ve meyve poşetlenip gelişigüzel bir şekilde buzluğa yerleştirilebilir; ancak çilek özenle yaklaşılması gereken meyvelerden biridir. Çileklerin zarar görmemesi için önce geniş bir tepsi içerisinde birbirine değmeyecek şekilde dondurun, daha sonra poşetleyip derin dondurucunuzun en üst kısımlarına yerleştirin.

cilekli-milkshake

3. Seçin

Birçok market çalışanı ya da pazar görevlileri “seçmece yok” diye uyarılar yapsalar da çileği iyi bir şekilde saklayabilmek için doğrularını seçmek ilk kurallardan biridir. Zamanı geçen, yumuşak, ezilmeye başlayan çilekleri değil, kesinlikle sert yapıda çilekleri dondurmak için seçmelisiniz.

cilek-receli5

4. Hazırlayın

Çilekleri hangi amaçla dondurmak istiyorsunuz? Eğer ki tatlılara koymak içinse yeşil saplarını ayıklamakta fayda var. Sadece yemek içinse yeşil saplarını ayıklamasanız da olur, tercih tamamen size ait.

cilek

5. Paylaştırın

Dondurmak istediğiniz çilek miktarı fazla ise poşetlere porsiyonlar halinde paylaştırın. Böylece kolaylık sağlar, israfı önlemiş olursunuz.

çilek

6. Çözdürün

Çilekleri başarı ile dondurdunuz, sıra geldi keyifle tüketmeye. Kullanmak istediğiniz çilekleri dondurucudan çıkardığınızda direkt olarak kalorifer gibi sıcak bir kaynağa bırakmayın. Oda sıcaklığında ya da buzdolabının içerisinde kendi kendine çözünmesine olanak tanıyın.

Çözünen çilekleri marmelat, reçel, komposto yapabilir ya da tatlılarınıza şahane bir malzeme olarak katabilirsiniz.