Kekiniz Pişmezse Bunları Yapın!

Pofuduk mu pofuduk, tatlı mı tatlı keklere bayılıyoruz! Yanına bir fincan sıcak çay, kahve ya da ılık bir süt alıp keyfin doruklarına çıkıyoruz. Hele ki güzel bir film ya da güzel bir kitaba da başladıysak kimseler ulaşamasın bize. Fakat o da ne! Dışı tam kıvamında pişen kekinizi çatalladığınız an hamur kıvamı ile burun buruna geliyorsunuz. Bu keyif dolu şeridin böylesine tatsız bir şekilde kesilmesini istemezsiniz değil mi? O halde, kekinizin pişip pişmediğine dikkat edin ve pişmediyse hemen müdahale edin.

portakalli_islak_kek

Kek pişmeyip hamur kıvamında kalıyorsa durumu düzeltebileceğiniz 5 öneri:

1. Kalıp Seçimini Doğru Yapın

Kek hamurunun altı daha zor pişeceği için seçtiğiniz kek kalıbının altı eğer kalınsa kekin içinin hamur kalmasına neden olursunuz. Kekin içinin her seferinde sorunsuz bir şekilde pişebilmesi için tabanı kalın olmayan bir kek kalıbı seçmeye özen gösterin.

balkabakli-kek

2. Daha Büyük Bir Kaba Alın

Kek karışımının kalıbın en fazla üçte ikisini dolduruyor olması gerekir. Az olursa kek hamuru kabaramaz, çok olursa da içinin hamur kalmasına neden olursunuz.

balkabakli-kek

3. Fırın Ayarlarını Kontrol Edin

Her fırının pişirme şekli farklıdır. Sizin fırınınızın pişirme şekli ve ısı ayarları kekinizin içinin hamur kalmasına neden oluyor olabilir.

mandalinali-kek

 

4. Fırından Çıkardığınızda Koyacağınız Zemine Dikkat Edin

Fırından çıkardığınız anda düz bir zemine koyarsanız, kekin içi pişmiş bile olsa hamurlaşmaya başlayabilir. Bu durumu önlemek için kekinizi düz bir zemin yerine ızgara benzeri bir yüzey üzerinde soğuması için bekletebilirsiniz.

pancarli-kek

5. Alüminyum Folyodan Yararlanın

Kekin içinin pişmediğini fırından çıkardığınız anda mı fark ettiniz? Her şey bitmedi! Hemen sıcağı sıcağına kekin üzerini alüminyum folyo ile kaplayın ve söndürdüğünüz fırının içinde bir süre beklemeye bırakın. Henüz soğumamış fırının içerisindeki hava akımı kekin iyileşip düzelmesine yetecektir.