Sürekli Bilgisayara Bakarak Çalışıyorsanız Bunları Yapın

Uzun süren mesai saatleri hem ruh hem de beden üzerinde olumsuz etkiler bırakırken bir de bu saatler sürekli bilgisayar başında geçiyorsa gözlerinizin ne kadar kötü etkilenebileceğini tahmin edersiniz. Gözlerinizin kötü etkilenmesini en aza indirebilmek için şimdi sıralayacağımız küçük önlemlere dikkatlice göz gezdirmenizde fayda var.

  • Gözlerinizi Kırpın

Normalde dakikada yaklaşık 20 kez göz kırparız; ancak bu sayı bilgisayarla çalışırken dakikada 10’un altına kadar düşme gösterir. Bu durum göz kapağınızın daha çok yorulmasına ve gözlerinizin daha çok kurumasına neden olur.
Gözlerinizin gözyaşı ile temizlenip kuruluk yaşamaması ve daha berrak görebilmesi için göz kırpmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle ekran başında iken gözlerinizi aklınıza geldikçe daha çok kırpmaya özen göstermelisiniz.

bilgisayar

  • Yazı Boyutlarını Büyütün

Gün boyu sabit bir şekilde ekrana bakıyor olmak; zamanla gözlerinizde şaşılığa, yorgunluğa ve baş ağrısına neden olur. Bu durumun etkilerini en aza indirebilmek için yazı boyutlarını büyütüp renk kontrastını artırabilir böylece okumanızı kolaylaştırır ve gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayabilirsiniz.

bilgisayarvesaglik

  • 20-20-20 Kuralı ile Tanışın

20 dakika kadar çalıştıktan sonra 20 metre uzaklıktaki nesneye 20 saniye kadar bakarak gözlerinizi adeta formatlayabilirsiniz. Bu kural ile göz kaslarınızın hem dinlenmesini sağlayabilir hem de odaklanma gibi görevlerini daha iyi yerine getirebilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

bilgisayar-kullananlar

  • Oturuş Şekli ve Monitöre Mesafe Önemli

Ekrandakileri rahatça görüp seçebilmeniz için ekrana uygun bir uzaklık mesafesinde oturmaya dikkat etmelisiniz. Ekranın üst kenarını göz hizasına denk getirmeli, gözlerinizi mümkün olduğunca yormamalısınız.

bilgisayara-bakmak

  • Parlaklığı Düşürün

Uzun süre yüksek parlaklığa sahip bir ekrana bakmak, gözlerinizin daha çok yorulmasına neden olabilir. Parlaklığı azaltıp koyu renkte bir arka plan üzerinde açık renkli yazıları takip ederek göz yorgunluğunuzu azaltıp göz kuruluğunu önleyebilirsiniz.

bilgisayarla-calisan

  • Göz Kontrollerinizi Aksatmayın

Özellikle numaralı bir gözlük kullanıyorsanız göz numaranızın değişim gösterip göstermediğini takip edebilmek için göz muayenelerinizi kesinlikle ihmal etmemeli, herhangi bir değişim varsa geç kalmadan müdahale etmelisiniz.

bilgisayar-kullanimi

  • Gözlük Tercih Edin

Ekrana bakarken çalışma sırasında göz kırpma sayısı azalacağı için göz yüzeyi kuruma gösterecektir. Bunun sonucu olarak eğer ki kontak lens kullanıyorsanız daha çok batma problemi yaşamanız muhtemel hale gelir. Bu durumu kontak lens yerine gözlük kullanımı ile önleyebilir, gözlerinizi koruyabilirsiniz.