“Canım Bir Şey İstiyor Ama…” Diyenlere 8 Ekşili Tarif!

Bazı anlar vardır…

Ağzımız büzüşe büzüşe bin bir şekle girdiğimiz ama yine de damak tadımızdan ödün vermediğimiz o anlar… Hamilelik döneminin hurafelerine sahne olan; “Ye tatlıyı doğur Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi” efsanesinin mimarından bahsedeceğiz bugün… Canı bir şeyler çekip de adını bulamayanlara 6 özel limonlu tarif hazırladık. Damaklarınız ekşiye hazırsa, hızlıca başlayalım.

1- Limonlu Tavuk Çorbası Tarifi

Yaz sıcağında çorba içmem diyenleri bile içiren efsane bir tarif ile başlayalım. Bol ekşili nefis bir tavuk çorbası. Tarifi görüntülü izlemek için tıklayın.

lımonlutavuk

2- Limon Bezeli Tart Tarifi

Şu son yaz günlerine, tatlı birkaç lezzet ekleyelim. Beze sevenlere #iyigelecek nefis bir tart hazırladık. Limon bezeli tart tarifinin yapılışını izlemek için MigrosTV’ye bekleriz.

lımonlubeze

 

3- Haşhaşlı Limonlu Kek Tarifi

5 çaylarının dayanılmaz lezzeti, gün sofralarının olmazsa olmazı. Dumanı üstünde nefis bir kek hazırladık. Limon ve haşhaşla bambaşka bir aroma kattığımız kek tarifimiz ile uzun süre konuşulmaya hazır olun!

kek

4- Karpuzlu Limonlu Kokteyl Tarifi

Karpuzla vedalaşmaya az kaldı. Şu günleri iyi değerlendirmeli. Gelin şöyle leziz bir kokteyl hazırlayalım. Karpuz ve limon başrolde…

karpuzlukokteyl

5- Yaban Mersinli Limonlu Ekmek Tarifi

Bugün düşündük ki kahvaltı soframız biraz sıra dışı olsun. Klasik beyaz ekmeğe nefis bir alternatif getirdik. Yaban mersini ve limonu harca katarak şahane bir ekmek tarifi hazırladık.

yabanmersını

6- Limonlu Dondurma Tarifi

Limondan bahsetmişken bir dondurma yapmayalım mı yani! Ekşisi yerinde, tadı damağımızda nefis bir limonlu dondurma yaptık. Tarifi görüntülü izlemek için görselin üzerine tıklayın.

limonludondurma

7- Limonlu Köfte Tarifi

Geleneksel anne köftesine kardeş geldi! Limonun ekşisi ile hararetlenen nefis bir lezzet hazırladık; limonlu köfte. Akşam mönünüz henüz hazır değilse, tarifi izlemeden karar vermeyin deriz!

lımonluköfte

8- Limonlu Levrek Tarifi

Finali balıkla yapalım. Levrek etinin, limon ile buluşmasından ortaya çıkan enfes bir tarifte sıra. Limonlu levrek tarifi, şahane bir hafta sonu mönüsü olabilir gibi geldi bize. Yanına nefis bir roka salatası, üzerine de tatlı niyetine bir saray helvası yaptık mı değmesinler keyfinize!

levrek

İnsanın canı çekmese bile çektiren enfes limonlu tariflerimiz ile iddialıyız. Derseniz ki pek ‘ekşi’ havamızda değiliz, o halde buyurun işi ‘tatlı’ya bağlayalım. Öyle tatlı tariflerimiz var ki, damağı çatlatmayı geçtik sofrayı bile çatlatır!

İsterseniz şuraya buyurun, detaylı konuşalım. 🙂