Kararmış Muzun 6 Faydası!

Tazeyken bayıla bayıla tüketip biraz renk değiştirmeye başlayınca buzdolabının bir köşesinde unuttuğunuz ya da böyle görüp asla satın almadığımız muzların aslında ne kadar faydalı olduğunu söylesek fikrinizde bir değişim olur muydu?
Kararmış ya da henüz lekelenmeye başlamış muzun faydaları nelermiş yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar…

1.    Antioksidandır

Kararan muzlar, daha olgunlaşmış muzlar demektir ve bu olgunlaşma sürecinde içeriğinde faydalı değişimler yaşamıştır. Bu yüzden kararmış muz, daha taze olan muza göre çok daha yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. Normal muz yerine kararmış muz tüketerek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir, hücrelerinizin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

2.    Demir Kaynağıdır

İnsanların en sık yaşadığı sağlık problemlerinden biri olan kansızlığın temel nedeni, demir eksikliğidir. Bu eksikliği gidermenin etkili yollarından biri olarak kararmış muz tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Kararmış muz, içeriğinde yoğun oranda demir bulundurur. Bu özelliği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olarak kansızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Kısacası, kararmış muzu da kan yapan besinler arasına dahil etmekte hiçbir problem olmayacaktır.

3.    Mide Ekşimelerini Dindirir

Özellikle çeşitli yemekler sonrasında mideniz ekşimeye başlıyorsa bunun ne kadar can sıkıcı bir durum olduğunu iyi bilirsiniz. O halde böyle zamanlarda ilaç niyetine kararmış muz tüketmeye ne dersiniz? Kararmış muz, antiasit görevini üstlenir ve mide ekşimelerinin azalmasını sağlar. Siz de yangın gibi tabir ettiğiniz bir mide ekşimesinden şikâyetçiyseniz böyle anlarda bir kararmış muz tüketmeyi deneyebilirsiniz.

4.    Kansere Karşıdır

Kararmış muz içerisinde bol miktarda spesifik bir protein olan tümör nekroz faktörü bulunur. Bu özelliği sayesinde onkolojik hastalıkları önleme konusunda güçlü bir savaşçıdır. Yapılan birçok araştırmada kanser çeşitlerini önleyebildiği görülen kararmış muzu siz de tercih edebilir, kanserden korunabilirsiniz.

5.     Bağışıklığı Güçlendirir

Kararmış muz, daha iyi olgunlaşmış ve olgunlaşırken faydalı içeriklerini artırmış muz demektir. Artan faydalı vitaminleri ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklığınızın güçlenmesine önemli bir katkıda bulunarak en basitten en ciddi hastalığa kadar vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

6.    Sporcular İçin Önemlidir

Düzenli spor yapmak istiyorsunuz fakat buna, yaşadığınız kas spazmları engel oluyorsa kararmış muz yardımınıza koşabilir. Potasyum ve magnezyum açısından daha zengin olan kararmış muz tüketimini artırarak kas kramplarınızı azaltabilirsiniz. Aynı zamanda bolca enerji vermesi sayesinde kararmış muzu spor öncesinde iyi bir takviye olarak kabul edebilirsiniz.