Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirmenin 6 Kolay Yolu

Bebeğiniz sık sık ağlama krizlerine giriyorsa, bunun pek çok nedeni olabilir. Karnı mı acıktı, bezinin değişmesi mi gerekiyor, uykusu mu geldi? Bebeğinizin neden ağladığını bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizi susturamıyorsanız, minik afacanınızı sakinleştirmenin yollarına göz atmanızda fayda var.

aglayan-bebek
1. Emme isteği bebeğinizin en temel ihtiyaçlarından biridir. Emme eylemi bebeğinizin kalp ritmini düzenler ve midesini rahatlatır. Bu nedenle bebeğiniz ağladığı zaman onu emzik ya da parmağınız yardımı ile susturabilirsiniz.

2. Yeni doğanlar kundaklanmayı ve sarılmayı severler. Bir bebek battaniyesi ile kundaklanmak onları sıcak ve güvende hissettirir. Bazı bebekler ise ritmik hareketlerle sallanmayı ve kucaklanmayı severler.

3. Rahatlatıcı müzik ve ninniler bebeğinizi sakinleştirmenin en güzel yoludur. Her bebek müziğe farklı tepkiler verir. Bu nedenle bebeğinizin hoşuna gidecek müzik türünü bularak işe başlayabilirsiniz.

bebek-aglamasi
4. Bazen bebeğinizin tek istediği şey biraz temiz hava almaktır. Böyle durumlarda onu rahatlatmak için bahçeye çıkın ya da odanızın camını açarak hava almasını sağlayın.

5. Temiz hava kadar etkili olan yöntemlerden biri de ılık su ile bebeğinizi yıkamaktır. İlk olarak suya olan tepkisini ölçün ve avucunuza ufak miktarda su alarak yumuşak dokunuşlarla yıkayın.

6. Bebekler yumuşak dokunuşlara bayılırlar bu nedenle onlara sık sık minik masajlar yapın. Masaj yapılması onu rahatlatacak ve ağlamasını durduracaktır. Bebek masajı nasıl yapılır merak ediyorsanız tıklayın!