Bıngıldak Hakkında 5 Soru 5 Cevap

Bebekler baş bölgesinde yumuşak bir doku ile doğarlar. Bu bölge bir süre hassaslığını korur. Bebekler de sanki bunun farkındaymış gibi bıngıldaklarına dokunulmasından pek hoşlanmazlar. Peki nedir bu bıngıldak? Nasıl gelişir, ne kadar sürede kapanır?
Yaygın olarak bıngıldak adıyla bilinen bölgenin bilimsel adı “fontanel”dir. Bıngıldak, kafa bölgesinde 6 farklı noktadadır. 1 yaşın sonunda kafa büyüklüğü yetişkin halinin yüzde 90’ına, 6 yaşta ise yüzde 95’ine ulaşmış demektir. Bebeklerin gelişim sürecindeki muayenelerinde uzmanlar bıngıldak kontrolünü mutlaka yaparlar. Çünkü bıngıldak bebeğin sağlıklı gelişimini gösteren önemli bir kriterdir.
bıngıldak
Bıngıldak Ne Kadar Sürede Kapanır?
6 farklı noktada olan bıngıldaklardan en büyüğü, yani el ile rahatlıkla hissedilebilen ve kafatasının önünde yer alan bıngıldak ortalama 18 ayda kapanır. Küçük bıngıldaklar ise bebeğin doğumunun ardından yaklaşık 3 ay içerisinde kapanmış olur. Bıngıldağın kapanma süresi, kız çocuklar için de erkek çocuklar için de aynıdır.
Bıngıldak Geç Kapanırsa Ne Olur?
Bıngıldağın geç kapanmasında beyin gelişimi açısından bir sorun yoktur. Ancak geç kapanmaya neden olan durumlar varsa diğer rahatsızlıklar teşhis edilmelidir.
bıngıldak_ne_zaman_kapanır
Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur?
Bıngıldağın erken kapanması, kafatasının gelişim için yeterli hacme ulaşmaması anlamına gelir. Bu durum, ileri boyutta cerrahi müdahaleyi bile gerektiren sorunlara yol açabilir.
Bıngıldak Gelişiminde Sorun Nasıl Teşhis Edilebilir? 
Bebeğin rutin muayenesinde doktoru tarafından bıngıldak kontrolü mutlaka yapılmalıdır. 6-12 aylık dönem takip ve teşhis açısından çok önemlidir.
Bu Süreçte Anne ve Babalar Ne Yapmalı, Nasıl Davranmalıdır?
Ebeveynler, bıngıldak hassasiyetinin farkında oldukları için bu konuda temkinlidirler. Bebeğin rutin temizliğinde, saçlarının yıkanması veya kurulanmasında çekinceye gerek yoktur. Önemli olan bebeğin bıngıldak bölgesini sert darbelerden korumaktır.