Çocuklarda İnce Motor Öğrenme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda ince motor becerisi, el ve parmaklardaki küçük kasların yönetilip kişisel ihtiyaçların karşılanması demektir. İnce motor becerileri, bir çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişip daha özgüvenli bir birey olmasını sağlar. Emekleme, zıplama gibi büyük motor becerilerinin yanında düğme ilikleme, ayakkabı bağlama, kalem tutma gibi ince motor becerilerinin de ebeveyn tarafından önemsenmesi, gelişim sürecinin iyi takip edilmesi gerekmektedir. İnce motor becerilerini edinemeyen çocukların akademik başarılarının da olumsuz yönde etkilendiği unutulmamalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

cocuk-etkinlikleri

İnce motor becerisi, deneyim ve oyunlarla geliştirilerek çocuğun sağlıklı gelişimi desteklenebilir.

İnce motor becerisinin gelişimini sağlayacak basit ama etkili 10 Oyun:

1) Rengarenk Oyun Hamurları

Çocukların büyük bir çoğunluğu rengarenk oyun hamurlarına asla hayır diyemez.
Çocuklar; oyun hamurunu şekillendirerek ince motor becerisini geliştirebilir, farklı şekiller oluşturarak hayal gücüne katkıda bulunabilirler.

cocuk-eglencesi

2) Küp ve Legolarla Oynama

Küpleri üst üste koyup hayal dünyasının kulelerini yapmasına izin verin. Çocuklar; legoları dilediğince takıp çıkarsın, farklı farklı şekiller oluştursun. Her bir hamle, onun ince motor gelişimine olumlu bir katkı olarak geri dönsün.

cocuklara-sebzeyi-sevdirme

3) Modası Hiç Geçmeyen Yapbozlar

Çocuğun yaşına uygun yapbozları tamamlamaya çalışması hem ince motor gelişimi hem de el-göz koordinasyonu için oldukça doğru bir etkinlik olacaktır.

unlu-cocuk-kitaplari

4) Boyama Çalışmaları

Çocuğun ince motor gelişimi için işte en renkli etkinlik! Boyama kitaplarını, çeşit çeşit rengarenk boyaları kapın ve çocuğunuzu özgür bırakın. Çocuk ilk önce karalama ile başlayacak sonrasında ise ince motor becerisi olan kalem tutma özelliğini geliştirerek daha küçük noktaları daha doğru şekilde boyamaya başlayacaktır.

cocuklar

5) Kesme Yapıştırma İşleri

Çocuğunuzun dergi ve gazetelerden ilgisini çeken resimleri seçip kesmesini; daha sonra bunları kolaj çalışması olacak şekilde bir kağıda yapıştırmasını isteyin. Çocuk, kesip yapıştırarak ince motor gelişimine oldukça yararlı katkılar sağlayacaktır.

cocuk-tatil-kitaplari

6) Modası Geçmeyen Kukla Oyunları

Parmak kuklaları ile ya da direkt çocuğun parmağına resimler çizerek kukla oyunları düzenleyin. Bu etkinlik ile çocuk, hem parmaklarını iyi bir şekilde kullanmaya çalışacak hem de dil gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.

cocuk-kitabi

7) Kendi Kolyesini Yaratsın

Bir ipe farklı büyüklükte boncuklar dizmesini sağlayın. Önce büyük delikli boncuklar kullanıp daha sonra küçük delikli boncukları tercih etmesine yardımcı olursanız ince motor gelişimine önemli ölçüde katkılarda bulunmuş olursunuz.