Dijital Detoks: İnternette Daha Az Vakit Geçirmenin 6 Yolu

Bazen sanal dünyaya biraz mola vermek iyidir. Sanal dünyadan çıkıp aile, arkadaşlar ve çevreyle bağlantı kurmak gerekir. En iyi fikirlerinizi düşünün… Genelde en iyi fikirleriniz ve yaratıcılığınız teknolojiden uzak olduğunuz zamanlar da ortaya çıkar. İnternette çevrimiçi olarak çok fazla vakit geçirmek meşgul ve huzursuz hissettirebilir. Ekranda çok fazla zaman harcamanın bize zarar verdiğini hepimiz biliyoruz ancak dengeyi bulmak her zaman kolay olmuyor. Yanlış anlamayın interneti hepimiz seviyor ve kullanıyoruz fakat arada bir dijital detoks yapmak güzel 🙂

1. Aboneliği İptal Edin

Gelen kutunuza gelen e-postaları acımasızca filtremenizde fayda var. Aboneliği iptal etmek ve ya spam olarak işaretlemek için birkaç dakikanızı ayırarak, e-postalarınız da kabaca üçte bir kesim yapın. Maillerinizi kontrol ederek, cevaplayacağınız vakit gereksiz maillerle boş yere uzamamış olacak böylece.

bilgisayar

2. Bildirimleri Kapatın

Tüm sosyal medya hesaplarınızın bildirimlerini aktifleştirmek zorunda değilsiniz. Sizin için en önemli sadece bir tanesinin bildirimlerini açarak ekranınız da her yanıp sönen ışıkta telefonunuzu açma eğiliminde bulunmanızın önüne geçeceksiniz. Ayrıca dışarıdayken amaçsızca sosyal medya da gezinmemek ve sizi çevreleyen dünyayı kaçırmamak için telefonunuzu çantanız da tutun.

sosyal_medya

3. Sınırlı Paylaşım

Gerekli olmayan şeyleri yayınlamak, tweetlemek ve ya paylaşmak zorunda değilsiniz. Zaten yeterince rastgele ve gereksiz paylaşım var. Tabiki dijital topluluğun bir parçası olmayı ve bir şeyler paylaşmayı istiyoruz fakat tüm gün bunu yapmak zorunda değiliz.

instagram-sosyal-medya

4. Takibi Azaltın

Evet, çok fazla güzel blog, ilham verici instagram hesabı mevcut fakat bunların hepsini takip edebilmek için gün içinde yeterince zaman yok.

sosyal-medya

5. Güne İnternetle Başlamayın

İnanın bu çok büyük bir fark yaratıyor. Erken saatler değerlidir ve günü planlamak harikadır. Daha yataktan kalkmadan dünyanın neler yaptığını görmek sizi bunalmış hissettirir ve dikkatinizi dağıtır. Bu yüzden tamamen gevşemeden ve gününüzü planmadan önce internete girmeyin.

sosyal-medya-instagram

6. Dijital Detoxun Tadını Çıkarın

Bir geri adım atarak bu zamanı özlediğiniz ve yapmadığınız şeyleri yaparak değerlendirebilirsiniz. Böylece gerçek dünyayla ilişkiniz de kuvvetlenecektir. Mutlu bir internet/hayat dengesi yakalamak size muhteşem olacak.