Ofiste Mutsuz Olup Güne Brokoli Gibi Başlayanlar Kaleye Mum Diksin!

Başlık içinizi sıkmasın, yazının ortalarına doğru rahatlayıp; finalde coşuyoruz 🙂 Evet, hayat gailesi denen illet bize her zaman aşık olduğumuz işi yapma fırsatını veremeyebiliyor. İş yerine ayıla bayıla gidenlere, Pazartesi sendromunu ahir ömründe tatmayanlara, yaptığı işi ‘karın tokluğu’ olsa bile sevenlere selam ederek, yazımızı ‘diğer’ kesime ithaf ediyoruz müsadenizle; ofise ayakları geri geri giden ve gün içinde yoğunluktan böbreği ve dalağı yer değiştiren, ekseri ‘mutsuz’ çalışan kesime yani.

Tabi şimdi demiyoruz ki öyle şeyler yazacağız ki işinize aşık olacaksınız! Yani oyuncu olmak isteyen insanı, torna tesviye ustası yapmışsa hayat, ona da pek lafımız yok ama en azından mutlu olmak için şunları deneyebilirsiniz.

ofis

1- Patronla takışmayın!

İşleri inada bindirmek sadece ve sadece size zarar verir, patron o; ırgalamaz ki! Vur ensesine al lokmasını da olmayın tabi ama mümkün mertebe pek etliye sütlüye karışmayın. Hele ki kaynamaya müsait bir gıybet ortamı varsa aman diyelim, ağzınızın tadını kaçırmayın!

2- Olduğu gibi kabullenin!

Evet, çok uyuzsunuz ofisteki o insana. Ama unutmayın o sizin ömürlük değil sadece iş arkadaşınız. Kapıdan çıktığınız anda hayatınızda olmayacak biri için bu kadar gerilmeye değer mi? Hoş, demesi kolay ama inanın biz de yaşadık zamanında 😉

3- Mevkiinizden memnun değilseniz, proje geliştirin!

Madde 1 itina ile uygulanır. Patronunuzla takışacağınıza, yeni projelerle onu şaşırtın. Hem gözüne girmiş olursunuz hem de şu titr konusu da yeniden gündeme gelir belki. Titrin, maaş rakamlarına yansımasının keyfi de bir başka olur. Buyurun size dev motivasyon!

stres

4- Ofisi içselleştirin!

Eğer nizam takıntısı olmayan bir patronunuz varsa şanslısınız. Masanızı kendi yaşam alanınıza çevirebilirsiniz. Demiyoruz ki en sevdiğiniz koltuğu odanıza koyun! Kastımız ‘siz’ kokan bazı minik objeler. Onlara baktıkça kendinizi evinizde hissedebilir ve işinize daha iyi konsantre olabilirsiniz.

5- Kendinizi ödüllendirin!

Eğer sizi sürekli motive eden bir patronunuz yoksa motive kaynağını kendinizde arayabilirsiniz. Örneğin ay sonunda kendinize minik bir hediye alın ve mesaide geçen akşamların faturasını mutluluğunuza kesin.

6- Gülümseyin!

Hiç öyle “Demesi kolay” der gibi bakmayın. Biz de biliyoruz onca mailin arasında nefes alacak bile vaktiniz olmadığını 🙁 Gülümsemek sadece 2 saniyenizi alır ama etrafa yaydığı enerji sizi gün boyu motive eder. Korkmayın gülümsemekten, korkmayın tebessüm etmekten. Bırakın güller açsın, dikenler de işin tuzu biberi olsun ne yapalım…

7- Akşamüstü bi’tatlı molası?

E güzel çalıştınız gün boyu. Şimdi minik bir tatlı ile ödüllendirebilirsiniz kendinizi. Diyette olanlara şu, diyetle işi olmayanlara da şu mesela…

Güzel bakan güzel görür. İş yerinizdeki olumsuzluklarla içinizi şişirmektense, olumlu olan anları köpürtmek daha iyi sonuç verebilir bizce, sizce? 😉