Tatilinizi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüm sene çalıştınız, yoğun strese maruz kaldınız, kimi zaman sosyal hayatınızdan fedakârlık ettiniz kimi zaman nerdeyse sağlığınızı kaybettiniz. Şimdi hepsini unutup sadece iyi bir tatil için gerekli olanlara odaklanma zamanı! Tatilinizi sorunsuz tamamlayabilmek, iyi bir dinlenme süreci geçirebilmek için tatilinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken 6 noktayı sizin için derledik.

1. Lüks mü Huzur mu?

Tüm sene boyunca kazandığınız parayı lüks seçimlere yatırıp kalabalık bir tatil geçirmek mi, yoksa makul miktarda ücretlerle doğaya yakın, insana uzak bir tatil geçirmek mi istiyorsunuz; öncelikle buna karar vermelisiniz. Beş yıldızlı oteller yerine, küçük bir pansiyon sizi mutlu edebilecekse bungalov evler doğru bir seçim olabilir.

tatil-kiyafetleri

2. Lokasyona Dikkat Edin

Her ne kadar kötü anılardan uzaklaşıp mutlu olmaya gitseniz de herhangi bir hastalık durumu yaşayabileceğinizi de göz ardı etmemek gerek.1 Bunun için kalmak istediğiniz bölgenin sağlık kuruluşlarına ne kadar yakın olduğuna dikkat etmeli, kararınızı buna göre vermelisiniz.

tatil-listesi

3. Önceliğiniz Hizmet Olmalı

Yorgunluğunuzu atmak istiyor ama yorularak kazandığınız paraları saçmak istemiyor olabilirsiniz; ancak daha ucuz bir yer seçeyim derken yetersiz hizmet sonucunda kötü sürprizler yaşayarak tüm sene beklediğiniz tatili zehire dönüştürebileceğinizi unutmayın. Bunun için en iyisi, ucuz değil en azından orta düzeyde bir ücrete sahip, kaliteli bir yer aramak önceliğiniz olmalı.

tatil-hazirliklari

4. İhtiyacınızı Belirleyin

Tüm sene ofislere sıkışan bedeninizin en çok neye ihtiyaç duyduğunu yine en iyi siz bilirsiniz. Ekstrem sporlar mı? Bolca konser mi? Bolca yüzmek mi? Sadece manzara görmek mi? Yoksa yeni insanlarla tanışıp kaynaşmak mı? Kararınızı verin ve hangi seçenek için hangi rotanın daha uygun olacağını belirleyin.

tatil

5. Bütçenizi Belirleyin

Aman ha tüm yorgunluğumu atayım derken, tüm sene kazandığınız birikimden olmayın. Tatile çıkıldığında bolca keyif içerisinde olacağınızdan yapacağınız harcamaları fark etmeyecek olabilirsiniz. Bunun için yola çıkmadan önce kalacak yer masrafından, sevdiklerinize alacağınız hediyelerin masraflarına kadar yuvarlak bir miktar belirlemenizde fayda var. Böylece gereksiz harcamaların önünü kesebilir, paranızı akıllıca kullanarak sonrasında yaşama ihtimaliniz yüksek olan pişmanlığı engelleyebilirsiniz.

tatil-planlari

6. Sosyal Aktiviteleri Araştırın

Kimisi sadece uzanıp dinlenerek bir tatil geçirmek ister kimisi ise birbirinden farklı aktivitelere doymak ister. Siz hangi seçeneği kendinize yakın görüyorsunuz? Önce bunu belirleyip rotanıza öyle karar verirseniz tatil keyfinizi katlayabilirsiniz.