Mükemmel Sakallara Sahip Olmak İçin Uygulayabileceğiniz 6 Yöntem

Kadınların kişisel bakım konusunda en önem verdiği noktalardan biri nasıl ki saçlarıysa erkekler için de sakalları aynı önemi taşır. Birçok kişi tarafından “erkeğin makyajı” olarak tanımlanan sakal konusunda gereken önem verilmeli diye düşünen erkeklerdenseniz yazımızın devamı size epey yardımcı olacak demektir.
İşte mükemmel sakallar için uygulamanız gereken 6 basit ve etkili yöntem…

  1. Bakım Yağı Edinin

Mükemmel sakallara sahip olmak istiyorsanız uygulamanız gereken ilk adımlardan biri, iyi bir bakım yağına sahip olmaktır. İçeriğinde bolca E vitamini, badem, argan ve jojoba yağı gibi güçlü besleyicilerin olduğu bakım yağı ile her gün sakallarınıza uygulayacağınız masaj sayesinde daha yumuşak bir cilde ve sakallara sahip olursunuz. Aynı zamanda yıpranmaları onararak sakallarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlarsınız.

  1. Düzelttirin

Birçok erkeğin düştüğü en büyük yanılgılardan biri, sakalları istediği uzunluğu bulduktan sonra düzelttirmeyi bırakmaktır. Ancak bu, uzun vadede sakalların sağlıklı uzamasını engelleyecek en önemli faktörlerden biridir. Tıpkı ağaçlar ya da saçlarımız gibi sakalların da belirli aralıklarla kısaltılmaya ihtiyacı vardır. Düzenli kırpılmayla sakallarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar, birçok cilt probleminin önüne geçmiş olursunuz.

  1. Temizliğinden Emin Olun

Tıpkı saçlar gibi sakallar da birçok bakterinin yaşamasına imkân verecek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle banyo sırasında ya da yüzünüzü yıkadığınızda sakallarınızın da temizlendiğinden emin olun. Gerekirse sakallarınız için şampuan, saç kremi gibi ürünlerden yararlanarak hem kirli moleküllerden kurtulun hem de sakallarınızın daha yumuşak bir yapı kazanmasına yardımcı olun.

  1. Tarayın

Sakallarınızın tıpkı saçlarınız gibi taranmaya ihtiyaç duymadığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uzun sakallarınızın iyice karışıp kötü bir görüntüye neden olmalarını istemiyorsanız sakal için özel üretilen taraklarla taramayı ihmal etmeyin.

  1. Uykuyu Önemseyin

“Günlük uyku düzeni ile sakallarımın ne ilgisi var?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz; ancak neredeyse birinci dereceden ilgisi olduğunu bilmeniz gerekiyor!
Vücudumuz, gece uyku halindeyken kendini yenileme imkânı bulur. Eğer ki uyku miktarınızı ortalama 8 saatten aza çekerseniz, kan akışı yavaşlar ve cilt kendi kendine yaptığı bakımı tamamlayamaz. Bu durum da sakallarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını engeller ve uzun vadede sakallarınızın dökülmesine temel oluşturur. Kısacası, kusursuz sakallar için uyku düzeninizi sağlamanızda fayda vardır.

  1. Masaj Uygulayın

Güçlü ve sağlıklı sakalların çıkması için kan dolaşımını harekete geçirmek önemlidir. Yüzümüz vücudumuzun en hareketsiz bölgelerinden biri olduğundan buradaki kan dolaşımını harekete geçirmek için yüz masajlarından yararlanmakta fayda var. Düzenli olarak uyguladığınız yüz masajı ile kan dolaşımını harekete geçirebilir, sakallarınızın sağlıklı olmasına ve mükemmel görünüme kavuşmasına önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.