5 Ülke 5 Nefis Ekmek Çeşidi

Türk mutfağının odağındaki lezzet, sofraların kadim dostu ekmek, dünyanın her yerinde kahvaltılara, yemeklere farklı formlarda eşlik ediyor… İşte farklı kültür ve farklı mutfaklardan tadılması gereken 5 nefis ekmek çeşidi

ekmek çeşitleri

1. Brezilya; Pão de Queijo / Peynirli Ekmek

Brezilya’nın göz bebeği olan bu küçük, yuvarlak peynirli ekmekler ülkenin her yerinde ve Amerika’da üretiliyor. Pão de Queijo, Brezilya’da özellikle kahvaltıların vazgeçilmez bir parçası olarak yer alıyor. 18. yüzyıldan bu yana Brezilya kültüründe bulunan bu enfes ekmek, 1950’li yıllardan sonra popülerleşmeye başlamış.

2. Hindistan; Naan / Lavaş Ekmeği

Özel taş fırınlarda pişirilen ve henüz sıcakken üstüne tereyağı sürülerek tüketilen bu ekmek türü Hindistan’ın yemek kültürünün olmazsa olmazlarından biri. Baharatlı patates püresi ve peynir çeşitleri bu ekmek türünün lezzetine lezzet katmak için sıkça kullanılıyor.

peynirli ekmek

3. Almanya; Pretzel

İç içe geçmiş kraker ve simidi andıran bu ekmek türü Almanya’da yaygın olarak tüketiliyor. Çok çeşitli ekmek ve peynir kültürleri ile bilinen Almanlar, Pretzel’i kahvaltı dışında öğle ve akşam öğünlerinde de tüketiyorlar.

4. Meksika; Pan de Muertos

Pasta görünümüne sahip bir ekmek türü olan Pan de Muertos, Meksikalıların geleneksel ekmekleri olarak bilinir. Tatlı bir aromaya sahip olan bu ekmeğin özel de bir anlamı vardır. “Day of the Dead” adı verilen ve 1-2 Kasım’da gerçekleştirilen bugünde özellikle Pan de Muertos tüketilir.

5. Amerika; Frybread

Türk mutfağındaki pişiyi andıran bu ekmek türü Amerikalıların özellikle kahvaltılarının vazgeçilmez bir parçası. Yağda kızartılan ve düz bir görünümü olan bu ekmek türünün hamuru genellikle süt, kabartma tozu ve maya ile hazırlanır. Flybread tek başına yenilebildiği gibi üstüne bal, reçel, tereyağı sürülerek ya da soslu et yemekleri ile servis edilerek de tüketilmekte.