Hemen Zerdeçal Yemeğe Başlamanız İçin 6 Sebep!

Kabul! Hiçbirimiz güne ‘Ayy, bir kaşık zerdeçal olsa da yesek.” diye başlamıyoruz. Gün gelip pilavlarımızı sarartan, gün gelip ana yemeklerimize enfes bir dokunuş yapan zerdeçal ile ilgili az sonra söyleyeceklerimizden sonra, canınız her gün çekmese de sağlığınız için ‘çektirmeye’ değecek ve inanın zerdeçal bünyenize çok #iyigelecek!

zerdecal

1- İltihabı Yatıştırır!

Çok büyük bir dertmiş gibi görünmese de en ufak bir iltihap, vücudumuzda derin hasara sebep olabilir. Önlem alınması zor olsa da bünyeye gelen iltihabı yatıştırmak kaşığımızın ucunda. Zerdeçal, mevcut ilaçlarınızın yanında nefis bir alternatif tıp diyebiliriz. Doktorunuz da uygun görürse bir deneyin deriz!

2- Yaşlanma Savaşçısı!

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da her çizginin ayrı bir hüznü de olabiliyor ruhta… Eğer canınız bu ara yaş alma mevzusu ile fena haşır neşirse, zerdeçal sizi bu dertten kurtarabilir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal, yaşlanmanın izlerine karşı savaş açıyor ve daha ‘pürüzsüz’ yaş almanıza olanak sağlıyor.

3- Kansere Dur!

Keşke tek bir hece ile kanser denen kâbusu durdurabilsek. Bu sözle mümkün olmasa da aldığımız gıdalarla nispeten mümkün olabilir. Zerdeçal, zengin içeriği ile kanser hücrelerinin oluşumunu önlüyor ve sizi koruyor.

4- Bakteri Enfeksiyonuna Karşı!

Havalar soğumaya başlıyor; Balkanlar’dan yine bir şeyler gelecek, hissediyoruz! Soğuk havanın beraberinde getirdiği olmaz olasıca enfeksiyonları durdurmanın naçizane bir yolu da her gün zerdeçal tüketmeniz. Şaşırtıcı ama doğru. Bu arada bir de grip kovan çay verelim size, ikisi birleşsin; şifa şifadır!

5- Kilo Vermenize Yardım Eder!

Tabi bu demek değil ki kilo kilo çikolatanın üzerine zerdeçal serpin, hiç kilo almazsınız! Düzenli ve dengeli beslenmeye ek olarak önerdiğimiz bir baharat… Günlük kullanımda, kilo vermenizi destekler.

6- Görüşürüz Ödemciğim!

Ah şu ödemler, ah şu şişkinlikler. Bizi bizden alan, tartı rakamlarına yapıştıran o meşhur ödemden kurtulmanın zilyon yolundan biri zerdeçal. Her gün bir kaşık…

Belki bir iki önlem, belki bir iki temkin… Kuvvetli bünye, sağlıklı bedenler ve dinlenmiş bir ruh için yapmamız gereken tek şey sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek. Siz üzerinize düşeni yapın, gerisi bakın nasıl çorap söküğü…

Sağlıklı Günler! 🙂