Kahve Severlerin Dikkatine: Bu Lezzet Sırlarını Kaçırmayın!

Kahve tutkunlarına #iyigelecek haberlerimiz var. Daha önce hatırlarsanız şeker yerine kahvenize koyabileceğiniz farklı yiyecekleri derlemiştik şu yazımızda. Bu sefer birkaç püf noktası ile devam ediyoruz. İşte kahvenize daha farklı bir aroma katacak lezzet sırları.

1- Şeker kamışı şekerini kahvenize katın ve düşük ateşte su ile kaynatın. Karamelize olan şeker, kahvenize sıra dışı bir lezzet katacaktır.

kahve

2- Kahve tortusu hoşunuza gitmiyorsa, cezvenin içine bir çay kaşığı soğuk su ekleyin ve kahvenizi yapıp yarım dakika bekleyin. Sonuç çok daha tortusuz olacaktır.

kahve_çekirdeği

3- Havalar hala sıcaklığını korurken, kahveli buz küpleri ile enfes bir aroma yaratmaya ne dersiniz? Nasıl yapıldığını izlemek için tıklayın.

kahveli-buz-kupleri

4- Farklı baharatlar her zaman işe yarayacaktır! Cezvenin içine biraz kakule, biraz Hindistan cevizi ya da biraz tarçın çubuğu katarsanız kahve tüm aromayı içine çekecektir.

kakule_tarifi

5- Kahvenin içine biraz tuz katarsanız, kahvenin sertliği azalacak ve tadı daha yumuşayacaktır.

kahve_tarifi

6- Daha farklı bir aroma için kahveyi cezveye atın ve yarım dakika susuz pişirin. Sonra üzerine su ilave edin ve öyle pişirin. Farklı bir lezzet denemesi olacaktır.

kahve_çekirdeği