Derdiniz Bu Olsun: Sararan Kıyafetler Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz giymek güzeldir; beyaz saflıktır, beyaz temizliktir. Azıcık kilolu gösterebilir ama olsun o kadar. Özetle beyaz candır. Ancak aynı zamanda biraz da sorun çıkaran bir arkadaştır. İsterseniz dünyanın parasını verin, kol altları sararmaya niyetlendiyse ona kimse mani olamaz. Peki, sararan beyazı illa atmalı mı? Olur mu! Basit yöntemlerle beyazlatabiliriz. Bakın mesela şöyle…

1- İnatçıysa!

Çamaşır deterjanı, limon, tuz ve su, ana malzemelerimiz. 2 litre suyu kaynatın. 3 limonun suyunu sıkın. Kaynayan suya 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Limon suyu ve çamaşır deterjanını da ekleyin ve kıyafetinizi yaklaşık 40 dakika bu karışımda bekletin ve sonra yıkayın.

limon

2- Daha da beyaz, çok beyaz!

Beyazlara doyamayanlar için geliyor sıradaki önerimiz 🙂 Sorunlu bölgeye doğrudan karbonat serpin. Limonu ikiye ayırın ve lekenin üzerine sürün. Yaklaşık 15 dakika bekleyin ve sıcak su ile yıkayın.

beyaz

 

3- Narin beyazlar için!

Bunların bir de hassas ve narin olanları var. İşte böyle bir durumda hemen alternatif tarifimiz geliyor. Çamaşır deterjanı ve oksijenli suyu bir güzel karıştırın. Üzerine sıcak su ilave edin ve kıyafetinizi 30 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Mis gibi olacaktır.

cover_lekecikarma2

4- Yoğun yıkama!

Derseniz ki ne limon ne karbonat çıkarır bu kocaman sarılığı, o halde bir de şunu deneyin. Oksijenli suyu amonyak ile karıştırın ve üzerine su ilave edin. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Profesyonel bir çözüm olacaktır.

visne-lekesi

Gün gelir sararır, gün gelir lekelenir; kıyafet bu, dolapta durduğu gibi durmuyor. Bu gibi sorunlarda her zaman akılcı çözümlerimiz ile yanınızdayız. Bakın mesela şu linkte pek çok leke çözümü var, seçip beğenip yıkayın!

Derdiniz bu olsun, biz hallederiz! 😉