Evdeki Malzemelerle Doğal Bitki Bakımı!

Yazın ne güzeldi değil mi; morların en cafcaflı, sarıların en göz alıcı, pembelerin en ‘düş kurulası’ olduğu günler… Şöyle bir dışarı baktık da, beyaz örtü ne ara her yeri kapladı?

bitki-bakimi

Dışarısı beyaz örtü olsa da içimizin yeşil olmasını engellememeliydi bu durum ki öyle oldu. Kış bahçelerine yoğunlaştık ve bitkilerimizi şımartmaya karar verdik. Bitkiler için kullanılan kimyasal ürünler bir kenarda dursun, eğer henüz alacak fırsatınız olmadıysa size ev yapımı reçeteler verelim istedik. Bu tarifler bitkilerinize #iyigelecek!

1- Sebze Suyu!

Artan yemek sularını değerlendirmenin pratik bir yolu; sebze suyunu bitkinize dökebilirsiniz! Aşırı tuzluysa kaçının tabi ancak tuzsuz ise bitkilerinize can katacaktır! Sebze suyunu yapmanın pratik bir de yolu var. Şu videodan
izleyebilirsiniz!

sebze-suyu-ile-bitki-bakimi

2- Brokoli Suyu!

Hazır sulardan gidiyorken, brokoliyi de unutmayalım. Evet, kulağa ilginç geliyor olsa da brokoli suyu bitkiniz için adeta bir mucize. Nasıl mı? Şöyle anlatalım!

brokoli-suyu-ile-bitki-bakimi

3- Mevsim Meyveleri!

Meyve kabuklarını atmıyorsunuz değil mi? Bakın ne diyeceğiz… Meyve kabuklarını biriktirin ve üzerine kaynamış su dökün. 24 saat boyunca bekletin ve kabuğun kendini iyice salmasını bekleyin. Sonra bitkilerinizi bu su ile sulayın. Bakın görün nasıl da mutlu oluyorlar!

4- Yumurta Suyu!

Yumurtalarınız kaynattıktan sonra suyunu atmayın, bitkilerinizi sulayın! Yumurtanın kabuğunda bile bulunan vitaminleri ile güçlü bir bitki bakımı yapabilirsiniz. Bir deneyin deriz! Yumurta bakımı MigrosTV’de yayında!

yumurta-suyu-ile-bitki-bakimi

5- Donmuş Bitkiler! 🙁

Kış ayında en sık karşılaşılan durumlardan biri donmuş çiçekler. Peki, bunu engellemenin ve bitkimizi kış ayından korumanın bir yolu yok mu? Sizin için işin uzmanına sorduk!

Her mevsim çiçek sevdalılarındansanız, uzmanlar eşliğinde şekillenen röportajlarımızı, bitki bakım tüyolarımızı ve çok daha fazlasını izlemeyi unutmayın!

Migros size #iyigelecek demiş miydik? 🙂