Hindi Pişirirken En Sık Yapılan 8 Hata!

2015’i uğurlamaya sayılı günler kala, fırınımızda bir faaliyet, bir lezzet, bir heyecan ki sormayın gitsin! Ya da sorun, çünkü vereceğimiz cevaplar bu yılbaşında size çok yarayacak. Konumuz, hindi.
hindi

Bi’küçük Hindi Meselesi!

Malumunuz yeni yıl denince akla ilk gelen yiyeceklerden biri hindidir; iç pilavlı hindi dolmasıkremalı sütlü hindi ızgarahindili çoban kavurma ve daha pek çoğu gibi… Ancak her yiğidin bir hindi pişirme tekniği vardır elbet! Hindiyi pişirme tarzınıza şapka çıkarıyoruz o ayrı. Biz istedik ki bu yazımızda en sık yapılan hataları ele alalım. Hindide bizim de tuzumuz bulunsun. Hazırsanız başlayalım. İşte hindi pişirirken en sık yapılan hatalar.

1- Aceleci Hindiler!

Dondurduğunuz hindinin çözülmesi için gereken süreye uyuyor musunuz? Donmuş hindiyi alelacele pişmeye hazırlamak, hindiden alacağınız tat verimini düşürecektir.

 

2- Oda Sıcaklığına Gelemeyen Hindiler!

Hindinizi buzdolabınızdan çıkardıktan sonra 60-90 dakika oda sıcaklığında bekletin.  Bekletmeden önce ambalajını çıkarmayı da ihmal etmeyin. Oda sıcaklığına geldikten sonra pişen hindi daha kolay ve pratik pişecektir.

3- İçi Dolu Hindiler!

Biliyoruz, hindinin içini doldurmayı pek seversiniz, pek severiz. Ancak hindinin en zor pişen kısmı orta kısımdır. Bu orta kısım da çiğ sebzelerle dolunca haliyle pişme süresi uzar, dahası hindi ve sebzeler başına buyruk pişer. Bu sebzelerin ideal pişme sıcaklığı 165 derece ve fakat bu dereceye erişene kadar bu sefer de hindi çok pişer. Bunu önlemek için önden hindiyi önceden biraz pişirip, malzemeyi ardından koyabilirsiniz. Sonuç daha iyi olacaktır.

4- Nemli Hindiler!

İşte en önemli noktalardan biri. Hindinizi fırına vermeden önce içini ve dışını bir peçete ile güzelce kurulayın ve öyle fırına verin. Böylelikle hindiniz o hep hayalinizdeki kıtırlığa ve altın-kahve renge sahip olacaktır.

hindi_pişirme_ipuçları

5- Baharatı Unutulmuş Hindiler!

Genellikle baharatı sonradan ekleyenlerden misiniz? Bir de önden eklemeyi deneyin. Fırına vermeden önce içini, dışını, kanatlarını kısaca tüm hindiyi çeşitli baharatlarla bir güzel harmanlayın. Pişerken ete geçecek olan baharatlar, etinize bambaşka bir aroma katacaktır.

6- Kızartma Izgarasına Konulmayan Hindiler!

Hindinizi fırına verince her şeyin bittiğini sanmak, gün sonunda lezzetten de ödün vermek anlamına gelebiliyor. Güzelce durulayıp, baharatladığınız hindiyi kızartma ızgarasında yapmayı deneyin. Tüm hindi eşit miktarda pişecek ve istediğiniz kıvamda olacaktır. Normal fırın tepsisinde pişirmek hem daha fazla zaman kaybettirir hem de hindinin eşit olmadan pişmesine neden olur. Yukarıda demiştik ya hani, ortası çok geç pişer mesela. Kızartma ızgarası ile bu sorun da ortadan kalkar!

7- Plastik Termometreye Maruz Kalan Hindiler!

Hindilerin ısısını ölçmek için plastik termometre kullanmak, hindinizin yanlış “oldum ben oldum” sinyali vermesine neden olur. Hindi için mutlaka et termometresi kullanın. Isısını ölçmek için termometreyi, hindinin en kalın tarafına batırın; bu kısımlar en zor pişen kısımlar malum. Termometre 165 dereceyi gösterdi mi fırından çıkarın.

8- Isı Kurbanı Hindiler!

Isı derecenizi nasıl ayarlarsınız bilmiyoruz ancak önerilen ve “lezzet garantili” bir ziyafet için şunları deneyin; ilk 20-30 dakika 475-500 derece ile başlayın. 165 dereceyi gören hindi ısısının ardından bu rakamları 400 dereceye düşürün.

Peki ya tüm bu hengâmeye karşı fırından darmadağın halde çıkan hindiler?

Onlara da bir önerimiz var. Eğer hindiniz fırında  kendini şaşırmışsa ve sunulamayacak kadar dağılmışsa onu da şu şekilde halledebilirsiniz. Göğüs etini ince dilimler halinde kesin. Butları ayırın ve mümkünse kemikten ayırmadan, etlerin altına zeminmiş gibi koyun. Hindi etini eşit şekilde dilimleyin ve tabağın etrafını sebzelerle donatın. Örnek fotoğrafı da yolluyoruz 🙂 Merak etmeyin, sofranız ihtişamdan ödün vermeyecek!

Baharatıyla, ısısıyla bir hindinin daha sonuna geldik. Yeni yıl için sofrasından hindiyi eksik etmeyenlere bizim de iki kelamımız olsun istedik. Sofranızın bereket, yeni yılınızın bolluk içinde olması dileğiyle!