Semizotu Nasıl Temizlenir?

A, C vitamini ve yüksek omega-3 içeriği ile özellikle balık sevmeyenler için harika bir alternatif olan semizotuna sofranızda ne kadar yer veriyorsunuz bilemeyiz; ancak daha çok yer vermeniz gerektiğini biliyoruz. “İyi diyorsunuz da nasıl ayıklanıp temizlenir ki bu sebze?” şeklinde bir soru geçiyorsa aklınızdan şayet, sizi şöyle yakınımıza alalım. İşte semizotu nasıl temizlenir? sorusunun cevapları…

1. Kökünü Koparın

Semizotu, toprakta yetişen bir bitkidir. Bu nedenle topraklı kök kısmının koparılması ile temizliğe başlanmalıdır. Topraklı kök kısmını kopardıktan sonra işin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz.

Semizotu Salatası Tarifi

2. Suda Bekletin

Şimdiki aşama, aslında birçok yiyeceğin temizleme aşamasında önemli olsa da toprakta yetişenler için daha da önemlidir. Semizotunun kök kısmını çıkardıktan sonra miktarına uygun bir büyüklükte su dolu kap içerisine koyun. İçerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ekledikten sonra 10 dakika kadar bekletin. Bu sayede tüm mikropların ölmesini ve semizotunun iyice temizlenmesini sağlayın.

3. Süzgece Aktarın

Sudan ayırma aşamasına geldiğinizde semizotu yapraklarını avuçlayarak süzgece aktarın. Böylece topraklı suyun kapta kalmasını sağlayın.

4. Durulayın

Sirkede beklettiğinizde temizliğin tamamlanacağını sanmayın, semizotunu süzgeçten aldıktan sonra tekrar duru bir su içerisine ekleyin ve birkaç kez daha sudan geçirin. Semizotunun toprakta yetiştiğini ve bu yıkamalara çok ihtiyacı olduğunu unutmayın.

5. Kurulayın

İyice yıkadığınız semizotunun temizliğinden emin olduğunuz anda kurulama aşamasına geçebilirsiniz. Bir kâğıt havlu ya da salata kurutucusunun yardımıyla fazla suları kurutun ve işleme hazır hale getirin.

6. Hazırlayın

Semizotundan yemek, salata, börek içi gibi birçok seçenek hazırlanabilir. Hangisini hazırlamak istiyorsanız hazırlık aşamasında bıçak kullanmak yerine elinizle koparmayı tercih edin. Böylece vitamini bıçakların kaybetmesine izin vermeden afiyetle tüketmeye hazır hale getirin.