Tost Makinesi Temizlemenin 5 Yolu

Günün öğünlerini en güzel şekilde kurtarabilen tostları birçoğumuz bayılarak tüketiriz. Elimize geçen her malzemeden tost yapabilir, sonuçlara hayran kalabiliriz. Durum böyleyken tost makinelerini çok sık bir şekilde kullanır ve içerisinde kirlerin birikmesine neden oluruz. Peki tost yapmaya sağlıklı bir şekilde devam edebilmek ve makinenin ömrünü uzatabilmek için hijyenin ne denli önemli olduğunu biliyor muyuz? Sıradaki yazımızda tost makinesini temizleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İşte tost makinesini kolayca temizleyebilmeniz için 5 etkili yöntem.

  • Kullanma Kılavuzunu İnceleyin

Tost makinesini temizlemek için birbirinden yararlı yöntemler olabilir; ancak bu yöntemlerin makineye uyum gösterip göstermediği son derece önemlidir. Aksi takdirde temizlemek isterken makinenin bozulmasına neden olmak istemezsiniz, öyle değil mi? Bu nedenle öncelikle kullanma kılavuzunu mutlaka inceleyin. Örneğin makinenin plakaları çıkabiliyorsa temizleme işlemini çok daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  • Islak Havlu Kağıt Kullanın

Tost makinesinin plakaları sabitse iş başa düşüyor demektir. Plakaları sabit makineyi temizleyebilmek için ıslak havlu kağıtlardan yararlanabilirsiniz. Makineyi bir süre ısıttıktan sonra fişini çekin. Daha sonra iki adet kağıt havluyu nemli olacak şekilde ıslatın ve makine içerisine güzelce yayın. Makinenin ısısı ile peçetelerin suyu buharlaşacak, kirler yumuşayacak ve makine kolay bir şekilde temizlenecektir.

  • Plakalar Çıkıyorsa…

Tost makinesinin kullanma kılavuzunu incelediniz ve iyi haber; makinenin plakaları çıkabiliyor! Bu durumda daha kolay bir temizlik sizi bekliyor demektir. Plakaları ayırın ve bulaşık deterjanınızı hazırlayın. Teflon yüzey için bulaşık teli değil bulaşık süngerinin yumuşak kısmını kullanın. Yapışmış lekeleri plastik bir spatula yardımı ile çıkarın. Elektrik mekanizmasına zarar vermeden, dikkatlice su ile temizleyin.

  • Yardımcılar Kullanın

Tost makinesini sık bir şekilde temizlemiyorsanız inatçı kirlerin birikmesine neden olabilirsiniz. Bu kirleri kolayca çıkarabilmek için ek yardımcılar imdadınıza koşacaktır. Maden sodası, amonyaklı su, yağ sökücü spreyler, sirke, zeytinyağı gibi ek ürünler, kolay bir temizlik sağlayıp makineyi de sizi de kurtaracaktır. İnatçı lekelerin üzerine bu ek ürünlerde sürerek kirlerin yumuşamasını sağlar ve makineyi kurtarabilirsiniz.

Bazlama Tost Tarifi

  • Pişirme Kağıdı da Bir Çözüm

Her ne kadar kolay yöntemler mevcut olsa da ben bunlarla bile uğraşmak istemem, diyorsanız; pişirme kağıtları sizin için en iyi kurtarıcı seçeneklerden biri olacaktır. Genel olarak fırın tepsilerinde kullanılan pişirme kağıtlarını tost makinesinde de kullanabilir, tostunuzu pişirdikten sonra kağıdı atarak tost makinesinin kirlenmesini önleyebilir ve kendinize büyük bir kolaylık armağan edebilirsiniz.