Yemek Yaparken Mutfağınızı Temiz Tutmanın 8 Yolu

Düzenli bir mutfak ve kısa zamanda ortaya çıkartılan leziz yemekler hepimizin hayali… Birkaç tüyo ile mutfakta geçirdiğimiz zamanları daha keyifli bir hale getirebiliriz, ne dersiniz? İşte mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik öneriler…

1427846400-a3d4c952435fbe05f9f84d5d1a7f5c4e

1. Yanınızda her zaman çöp kutusu bulundurun! Yemek yaparken soyduğunuz kabukları ve artıkları sürekli çöp kutusuna gidip gelmek yerine mutlaka yanınızda bulundurun. Tezgahın üstüne koyacağınız kase veya poşet mutfakta hayat kurtaran bir faktör olacak. Zamandan da tasarruf etmiş olacaksınız.

2. Doğrama tahtasının üstüne bıçak darbelerine dayanıklı bir mat koyun! Doğrama tahtasında doğradığınız sebzeleri tavaya aktarırken çoğu yere düşer veya etrafa saçılır. Bunu engellemek için dayanıklı bir mat’ı doğrama tahtasının üzerine yerleştirin. Doğradıklarınızı bu mata sarıp tavaya aktarın. Böylece etraf kirlenmemiş olacak. Mat yoksa tahtanın üstüne tuz serperek de

3. Lavabonun altındaki çöpü dışarıda tutun! Lavabonun altında çekilince otomatik açılan çöp kutunuz varsa, onu açık halde bırakın. Bu sayede artıkları tek hamlede çöp kutusuna dökebilirsiniz.

4. Yere düşen her şeyi anında toplayın! Birçoğumuz bunu yapmak yerine yemeği hazırladıktan sonra temizlik yapmaya başlar. Dolabın altına kaçan çilek parçası ya da kenara sıçrayan makarna, sonra işinizi oldukça zorlaştıracak. Onun yerine düştüğü anda toplarsanız zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

5. Yemek yapmaya başlamadan önce mutfağınızı temizleyin! Boş bir bulaşık makinesi ve temiz bir mutfakla başlamak işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Mutfakta kolay bahar temizliği videomuzu izlemek için tıklayın.

6. Kızartma yağ sıçratmazı kullanın! Yemek yaparken piyasaya yeni sürülen bu ürünü kullanırsanız, ocağınıza sıçrayan yağları temizlemekle uğraşmazsınız.

7. Yanınızda bir kova sabunlu ya da deterjanlı su bulundurun! Yemek yapmaya başlamadan önce mutlaka ön hazırlıkları yapın. Tezgah ve ocak için önceden hazırladığınız deterjanlı su, sıçrayan yağ ya da dökülen sosları anında temizlemenizi sağlayacak.

8. Yavaş olun! Dağınıklığı azaltmanın en etkili yolu, yavaş yemek yapmaktır. ‘Acele işe şeytan karışır’ diye boşuna dememişler. Ne kadar hızlı olursanız etrafı o kadar çok kirletirsiniz. Doğrarken yavaş olmanız aynı zamanda güvenliğinizi artırır. Doğramaktan pişirmeye geçerken ya da pişirdikten sonra servis ederken ne kadar yavaş ve dikkatli davranırsanız, ortalık o kadar temiz kalır!