Taneli Mercimek Çorbası Tarifi
6.132 votes, average: 4,32 out of 56.132 votes, average: 4,32 out of 56.132 votes, average: 4,32 out of 56.132 votes, average: 4,32 out of 56.132 votes, average: 4,32 out of 5
4,32/5Toplam: 6.132 Oy
view 58.368
totalCook
Toplam
cook
Pişirme
prep
Hazırlama
fork
Kişi
6

Taneli Mercimek Çorbası Malzemeleri

SATIN AL

Sanal Market Seçtiğiniz ürünler, Migros Sanal Market ile tek tıkla kapınızda.

Mercimek çorbası, menülerin vazgeçilmez “sıcak” larındandır. Çorba tarifimize geçmeden önce mercimeğin bilinmeyenlerine biraz değinelim istedik. Örneğin mercimeğin anne sütünü artırdığını biliyor muydunuz? Besin değeri oldukça geniş olan mercimek aynı zamanda bağışıklık sistemimizin de dostu. Kandaki kolestrol oranını düşürüyor ve kan akışını hızlandırıyor. En önemli etkilerinden biri de mercimeğin suyunda karşımıza çıkıyor. Çünkü mercimek suyunu kaynatıp tükettiğinizde kas ağrılarınıza iyi geliyor. Özellikle kış aylarında artan kas ağrılarınız için mercimek etkili bir yöntem olabilir. Ancak en doğru bilgi için siz doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin elbette.

 

Taneli Mercimek Çorbası Yapımı:

1. Mercimekleri yıkayıp, süzün. Soğanları minik küpler şeklinde kesin.
2. Geniş bir tencerede soğanları tereyağının yarısıyla biraz yumuşayana kadar orta ateşte pişirin.
3. Mercimekleri ve tavuk suyunu ekleyip kaynama noktasına getirin, tencerenin altını kısıp mercimekler iyice yumuşayana kadar pişirin.
4. Yumurta sarısı, un ve limon suyunu bir kapta çırpın.
5. Çorbadan 2-3 kepçe alıp yumurta sarılı karışıma ilave edin ve iyice karıştırın.
6. Mercimek çorbası ile karıştırdığınız yumurtalı karışımı tekrardan tenceredeki mercimeklere ekleyin, kısık ateşte çorbanın kıvamı biraz koyulaşana kadar bir süre daha pişirin, tuzunu, biberini ekleyip karıştırın.
7. Tereyağını eritip kırmızı biberi içine ekleyin ve çorbaya karıştırıp servis edin.

EN ÇOK İZLENENLER