Sağlıklı Saçlar İçin Etkili 7 Yöntem

Saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı olması için kolaylıkla günlük hayatınıza adapte edebileceğiniz yöntemlerin olduğunu biliyor muydunuz? İşte, daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler için önerilerimiz;
sac-bakim-onerileri
1) Kafa derinize masaj yapın. Özellikle duş ya da saç yıkama sırasında kafa derisine yapılan masaj, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandıracak ve saçınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Fakat masaj hareketlerini parmak uçlarınızla ve yuvarlak hareketlerle yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Çok sert şekilde yapılan kafa masajı saçlarda çok sık yağlanma problemine ve daha sağlıksız bir görünüme neden olabiliyor.2) Saçlarınızı çok sık taramayın! Taramadaki sıklık sebebiyle saçta kopmalar ve kırılmalar meydana gelir. Bu yüzden saçlarınızı mümkün olduğunca geniş ağızlı bir tarakla ve uçlardan başlayarak tarayın. Eğer birilerinden günde 100 defa saç taramanın saçlarınızı daha parlak ve güzel göstereceğini duyarsanız, bunun sadece kalın telli ve gür saçlara sahip olan kişiler için geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sebebi ise saç köklerinde sık tarama sonucu ortaya çıkan doğal yağların saçı yumuşatması ve parlak göstermesi. İnce telli ve zayıf saçlara sahip kişilerde böylesi bir uygulama saçların sönükleşip, köklerinin güçsüzleşmesine sebep olabilir.3) Ayda en az bir defa saçınıza doğal bakım yapın. Hindistan cevizi yağı, 2 yumurta beyazı ve bir miktar balı karıştırarak elde edeceğiniz maske bunun için ideal olacaktır. Uygulama öncesinde malzemeleri birbirine iyice yedirin. Ardından saçlarınızın kökünden ucuna kadar karışımı dağıtın. Parmak uçlarınız ile kafa derinize yumuşak şekilde masaj yapın ve bir saat bekleyin. Ardından saçlarınızı iyi şekilde yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

4) Saçlarınızı gereğinden fazla şampuanlamayın! Kimi kadın saçlarını 3-4 kat şampuanlamadan duştan çıkmak istemez fakat bu saçlara ciddi anlamda zarar veren bir yöntemdir. Doğru olan ise saçı 1 ya da eğer köpürmez ise ilkinden daha az miktarda şampuan kullanarak 2 defa yıkamaktır. Saçın temizlendiğini gösteren şey ise köpürme olacaktır.

5) Saçlarınızı gereğinden sık yıkamayın! Her gün ya da günde birkaç defa saç yıkamak, saç köklerindeki doğal yağların saçı beslemesine izin vermemek anlamına gelir. O yüzden eğer çok sık yağlanan saçlara sahipseniz en azından birer gün ara ile saçlarınızı yıkamaya özen gösterin. Bu yöntem zamanla saçınızdaki yağlanma sorununu da hafifletecektir.

6) Çok sıcak su ile duş almayın. Saçların beslenmesi için saç kökü ve haliyle kafa derisinin sağlıklı olması çok önemlidir. Aşırı derecede sıcak su ile saç yıkamak kafa derisinin pH dengesinin bozulmasına sebep olarak saçlarda deformasyon meydana getirecektir. Uygun olan ise mümkün olduğunca ılık su ile saçları yıkamaktır.

7) Saçlarınızı üç ayda bir defa en az bir santimetre kadar kestirin. Saç uçlarında meydana gelen kırıklardan kurtularak saçınızın daha gür ve sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Eğer saçınızı uzatmak gibi bir niyetiniz varsa, üç ayda bir santim kestirmek size engel olmayacak çünkü insan saçı ayda ortalama bir santimetre uzamakta.