Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerindeki 5 Tatlı Etkisi

Tatlı krizlerinin pratik kurtarıcısı olan çikolata sadece mutluluk hormonu salgılamak kalmıyor sağlığımız üzerinde de oldukça faydalı etkiler yaratıyor. Özellikle bitter çikolatanın düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar beyinden cilt sağlığına kadar çikolatanın tatlı etkilerini şu şekilde sıralıyor…
bitter
1. Gerçek kakaodan yapılmış kaliteli bir bitter çikolatanın vücut için yararlı besin ögelerini içerdiğini biliyor muydunuz? Bitter çikolata içerisindeki çözünür lifler ve minareller vücudun bu yöndekini ihtiyacını büyük oranda karşılıyor.İçerisinde %70-85 kakao bulunan 100 gr. bitter çikolata ortalama olarak;- 11 gram lif
– %67 demir
– %58 magnezyumve bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum barındırıyor.2. Bitter çikolata güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre kakao ve bitter çikolatanın bazı meyvelerden daha çok antioksidan etkisi yarattığı ortaya çıkmıştır.

bitter-cikolatanin-faydalari

3. Bitter çikolata ile hem kendinizi mutlu etmeniz hem de düşük kan seviyenizi düzenlemeniz mümkün. Özellikle birden düşen kan basıncı seviyesi baş dönmelerine ve anlık sersemlemelere neden olabilir. Tüketeceğiniz bir bar bitter çikolata ile kan akışı seviyesini yükseltebilir ve düşük kan basıncını arttırabilirsiniz.

bitter-cikolata

4. İnanması güç olabilir ancak bitter çikolata cildinizi korumakta da etkin olarak görev alıyor. 30 kişi üzerinde yapılan deneysel bir çalışma bitter çikolatanın güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi güçlendirdiği gözlemleniyor. Bitter çikolata içerisindeki bazı bileşkeler kan akışını yükselterek cildin hidrasyon yoğunluğunu arttırıyor.

bitter-cikolatanin-faydalari_

5. Bitter çikolatanın tüm etkileri bu kadarı ile sınırlı kalmıyor. Uzmanlar, beyin fonksiyonlarını arttırmada kakao ve bitter çikolatanın önemli bir rol oynayabileceğini belirtiyor. Özellikle yaşlılarda etkili olduğu gözlemlenen bitter çikolata sözel hafızayı ve zihinsel sağlığı iyi yönde destekliyor.