Doktor Derdimize Çare Bulana Kadar; Ev Yapımı 7 Diş Ağrısı Reçetesi!

Doktor derdime bir çare!

Acı bu, neremiz ağrırsa canımız oraya toplanı veriyor işte. Ağrı ağrıdır; bölgesel ayıramayız elbette ancak öyle bir ağrı vardır ki yorgan yırttırır, sabahı iple çektirir. Hepimizin en az 1 kez başından geçen bir ağrıyı yazıyoruz bugün; beyin zonklatan diş ağrısı.

Düzenli diş hekimi kontrolü yaptırsak da bazı durumlarda dişlerimiz kendini ‘hassas’ hissedebilir ve ‘ben buradayım’ alarmı verebilir. Saat ve ağrı konusunda şuursuz olan bu beyaz dostlarımız, bazen gecenin bir vakti de kendini hatırlatabilir. Eğer diş hekiminiz bir telefon yakınınızda ancak aynı zamanda yıldızlar kadar uzağınızdaysa şimdilik sizi evde idare edebilecek birkaç yöntem önermek istedik.

dis-ana

1- Karanfil Yağı!

Karanfil, içeriğindeki maddelerle adeta bir ‘doğal anestetik ilaç desek yeridir. Bu özelliği ile dişinizdeki ağrıyı geçici süre hafifletecektir. Ancak karanfil yağının kullanımı ile ilgili bir önemli nokta var ki o da yağın dilinizde ya da damağınıza değmemesi. Güçlü içeriği ile dilinize zarar verebilir. Pamuğa birkaç damla damlatıp, doğrudan dişinize tutun.

dis3

2- Zencefil ve Kırmızı Biberli Macun!

Kulağa pek iç acıcı gelmese de “acı açıcı” olarak iş görecektir. Zencefil ve kırmızıbiberi su ile karıştırıp, macun kıvamına getirin. Ardından bir pamuk yardımı ile dişinize uygulayın. Biraz beklettikten sonra çekin ve bekleyin; ağrı azalacaktır.

dis4

3- Tuzlu Su!

Ağrıya sebep olan bakterileri sonsuzluğa uğurlamanın vakti. Bir çay kaşığı tuzu, kaynar suya atın ve karıştırın. Ilındıktan sonra ağzınızı çalkalayın ve tükürün. Diş ağrınıza sebep olan mikroplar kırılacak ve dişiniz bir nebze rahatlayacaktır.

4- Nane Yaprakları!

Naneli çay da olabilir. Nane yapraklarını, suya atın ve 20 dakika kaynatın. Karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Ardından ağzınızı çalkalayın ya da yutun. Naneli çayı içmek ya da içmemek… Burası sizin tercihiniz.

dis5

5- Dondurun!

Zaten havalar sıcak, kısa bir buz banyosuna ne dersiniz? Buzu bir poşete ya da beze sarıp ağrıyan dişinize tutun. Sinirler donduktan sonra, bir süre rahat edersiniz.

dis2

6- Sirke ve Kese Kâğıdı / Paket Kâğıdı!

Neler duyuyoruz! Şimdi size ilginç bir reçete verelim. Ambalaj kâğıdını ya da kese kâğıdını, sirkeye batırın. Bir tarafına az miktarda karabiber dökün ve yanağınıza tutun. Yanmanın verdiği sıcaklık, dişlerinizi rahatlatacaktır.

7- Sakız!

Eğer gece vakti dolgunuz düştüyse ve içtiğiniz her şey zindansa, bir parça sakız işinizi görecektir. Sakızı, boş olan alana yapıştırın; sıcak – soğuk iletişimini kesecektir.

Önerilerimizi verdik ancak önemli bir de notumuz var. Uygulamalar, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, maddelerimizden önce mutlaka diş hekiminizden onay almayı ihmal etmeyin. Diş ağrısı sınavınızın bir an önce sonlanmasını ve sağlıkla gülümsemenizi dileriz.

Sahi, diş hekiminiz muayenehaneyi kaçta açıyordu? 😉