Geldi Gönlümüzün Sultanı: Yeşil Eriğin Faydaları

Baharın habercisi, yazın öncüsü olan yeşil bir müjdedir erikler. Tezgahlarda gördüğümüz ilk an gözlerimizden kalplerin fışkırmasına neden olur ve onu bir an önce kaselerimize doldurup hiç sayı gözetmeksizin tuza bana bana tüketmek isteriz. Yeşil eriği iyi ki de bu kadar çok seviyoruz, çünkü bakın ne gibi faydaları varmış.

1. Kabızlığı Önler

Yeşil erik tüketimi sindirim sürecine olumlu katkıda bulunur. Lif bakımından oldukça zengin olan yeşil eriğe günde bir avuç olacak şekilde hayatınızda yer verirseniz kabızlık gibi problemlerinize veda edebilirsiniz.

erik

2. Cildi Sıkılaştırır

Kilo vermek kadar kilo sonrasında yaşanma ihtimali olan cilt sarkmalarını önlemek de önemlidir. Bunun için yeşil eriği bolca tüketebilirsiniz. C vitamini açısından oldukça zengin olan yeşil erik cildin sarkmasını önleyerek daha genç görünmeyi sağlar.

erikli-tarifler

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Yeşil erik içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde birçok hastalığa karşı dirençli bir vücut sağlar. Her gün bir avuç kadar yeşil erik tüketerek koca mevsimi hiç hasta olmadan sonlandırabilirsiniz.

yeşil erik reçeli

4. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Yeşil erik tüketerek kan şekerinizin kontrol altına alınmasına yardımcı olursunuz. Dengede olan kan şekeri kolay verilen kilolar, rahat geçen bir zayıflama süreci demektir.

erik5

5. Ağız Sağlığına Faydaları

Peş peşe yediğiniz eriklerin ağız sağlığınız için faydalı olacağını düşündünüz mü? Yeşil erik tüketerek ferah bir nefese, daha güçlü diş ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

erik2

6. Astıma İyi Gelir

Düzenli olarak yeşil erik tüketerek astım, bronşit gibi solunumu olumsuz etkileyen birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

erik1

7. Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığı denince akla gelen ilk isim havuçtur; ancak yeşil erik de havuca iyi rakip olabilir. Yaşlanma ile başlayan göz rahatsızlıklarını düzenli olarak tüketilen yeşil erik ile geciktirebilirsiniz.