Birlikte Hatırlayalım: Sağlıklı Yaşamın 5 Olmazsa Olmazı!

 Sağlıklı yaşamak ve sağlıkla yaşlanmak için 5 olmazsa olmazı seçtik sizin için. Bir deneyin deriz!

1. Unutmayın!

Kahvaltıyı… Özellikle çalışanlar için “iki löp löp bir hüp hüp” olarak ilerleyen “hızlı kahvaltı” yönteminden (!) uzak durun. Bu yöntem sağlıksız kilo alımına davetiye çıkardığı yetmezmiş gibi, gün kalitenizi de düşürür. Geçiştirilen kahvaltılar, diğer öğünlere yüklenmeye sevk eder; sonuç: gün sonu bitkin bir vücut.

kahvalti

2. Yapmayın!

Yapmayın, etmeyin; şu sigarayı bırakın! İzlemediğimiz reklam, almadığımız “korkunç resimli sigara paketi” kalmadı. Ciğer kalitenizi, dolaylı yönden yaşam kalitenizi düşüren en sevimsiz beyazı mutlaka hayatınızdan çıkarın. Yok çıkaramıyorsanız azaltın. Bunu çıkartalım:Günde 3’e ne dersiniz? Sigaranın zararlarını gelin bir de videomuzda izleyelim. Tıklayın!

3. İnanmayın!

Şok diyetlere… Bir haftada 5 kilo verdiren mucize ünlemi çıkartalım:(!) diyetlere inanıp, vücudunuza eziyet etmeyin. Hızlı verilen her kilo, hızlı alınmaya mahkumdur. Bu yüzden” sık sık, az az” felsefesini başucu sözünüz yapın. Yapın ki sağlıklı yaşam bir adım ötenizde olsun.

 kilo_aldıran_yiyecekler

4. Takmayın!

Hayat gailesini, günlük telaşları… Evet, hiçbirimizin hayatı dört dörtlük değil ancak beterin beteri var sözü ne kadar da doğru! Başınıza gelen olaylar karşısında dövünmek yerine düşünmeyi tercih edin: “Ya daha kötüsü olsaydı?” Bu konuyu isterseniz ayrı bir dosya konusu yapalım. Uzun uzun anlatalım size “stressiz yaşam”ın rüya olmadığını. O zaman gelene kadar bir papatya çayı almaz mısınız? Hem rahatlatır, hem ferahlatır; uykuya kucak açmanızı sağlaması da cabası. Stresi yenmek istiyorsanız ve stres yönetimiyle ilgili probleminiz varsa, buyurun videomuza.

diyet-kilo-vermek

5. Tüketmeyin!

Aşırı yağlı gıdaları… Yağın içinde yüzen yemeklerden keyif aldığınızı söylemeyin sakın bize! Tamam, yağdan vazgeçemem diyorsanız o zaman biraz daha azaltın. Çıkartalım:Mesela pirinç pilavı yaparken koca kalıp tereyağı yerine sıvı yağ kullanın. Sadece kilo alımını kolaylaştırdığı için değil söylediklerimiz. Her nefes alıp verişinizde midenizde bir yağ şelalesi hissi kimin hoşuna gider ki? O şelaleyi su ile oluşturun. Mis gibi, berrak bir su…Su her hastalığa deva.