Türk Mutfağının En Zor ama En Lezzetli 6 Yemeği

“Ne mutlu Türküm diyene!” cümlesine bir de “Ne şanslıyız ki Türk Mutfağı var!” cümlesini eklesek hiç de abartmış sayılmayız değil mi? Tatlısından tuzlusuna, çorbasından ana yemeğine kadar bin bir çeşidi ile Türk mutfağı, oldukça lezzetli seçeneklerle dolu, çok zengin bir mutfak.

Türk mutfağındaki seçenekler çok lezzetli olsa da tüm seçeneklerin pratik bir yapıma sahip olduğu pek söylenemez. Hamarat ve hünerli eller hiçbir zorluğa yenilmese de bazı yemeklerin daha fazla emek ve beceri istediği de gerçekler arasındadır. Peki nedir o lezzetinden şüphe duyulmasa da zorluğunun tartışılmadığı o güzelim yemekler? Gelin hem bilmeyenler için Türk mutfağının nokta atışı tariflerine bir göz atalım hem de zorlananlara biraz olsun kolaylık sağlamak için tariflerimizi sıralayalım. İşte Türk Mutfağının en zor ama en lezzetli 6 yemeği:

1. Onsuz Olmaz: Yaprak Sarma

Üzüm asmasından yaprakları toplayıp da içini pirinç ile doldurmak, kimin aklına gelmişse iyi ki de gelmiş dedirten ve tadıldığı an tüm şaşkınlıkları, tüm zorlukları unutturan nefis bir lezzet o! Özel günlerin ve özel akşam yemeklerinin yıldızı olacak kadar harika; kayınvalidelerin gelin seçme kriteri olacak kadar da yapımı zahmetli. Tarif için şöyle buyurun.

Erikli Yaprak Sarma Tarifi

2. Hamur İşinin Yıldızı: Kete

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de bolca yapılan, zahmetli hamur işlerinden biridir. Yapılan bölgeye göre farklılıklar gösterse de lezzetinin miktarı asla değişmez. Tereyağında kavrulan un ile doldurulan içi yüzünden yemesi, yumuşacık hamurunun açılması yüzünden yapımı oldukça zor olan kete; Türk mutfağının en özel tarifleri arasında yer alır. Kete yapımı hakkında tüm detaylar için hemen tıklayın.

kete_tarifi

3. Böreklerin Şahı: Su Böreği

Bayram kahvaltılarının yıldızı, hafta sonu kahvaltılarının özel tarifidir nefis su böreği. Harika lezzetinden yiyip bitirmek için 5 dakika bile fazla gelebilir de yapım aşaması için 5 saat gerekebilecek kadar zahmetlidir. Su ile yatıştırılan yumuşacık içi, fırın ile kızartılan kıtır kıtır dışı… Daha fazla beklemeyin, tarifimizi izleyip hemen uygulamaya geçin.

su-boregi-tarifi

4. İçin İçin Yakar: İçli Köfte

İçi çeşitli baharatlarla harmanlanan kıyma taneleri ile doldurulmuş nefis bir lezzete kim bayılmaz? Yöreden yöreye haşlama ya da kızartma gibi pişirme yöntemleri açısından farklılıklar gösterse de yapımı açısından zahmetsiz olduğu pek görülmemiştir. Yine de tadıldığı anda nefis lezzeti ile tüm zahmeti unutturuverir. Türk mutfağının yıldızı içli köfteden bahsediyoruz elbette, tarifi için hemen tıklayın:

İçli Köfte Tarifi

5. Damaklarımızın Neşesi: Künefe

Kim demiş tatlı ile tuzlu lezzetler birleşemez, diye? Onların cheesecake’i varsa bizim de künefemiz var! Yanına bir de kaymak eklenince damaklarda kayıp gitmeye engel kalmayan künefenin tarifi için tıklayın:

Künefe Tarifi

6. Lezzeti Taşar: Mumbar Dolması

Bolca kıyma, bolca pirinç, çeşitli baharatların karıştırılıp usta eller tarafından dolma içi edildiği bir tarif o. Yapımı ne kadar zahmetli olsa da tadımı da o kadar lezzetlidir. Türk mutfağının en iddialı tariflerinden olan mumbar dolması tarifi için hemen tıklayın:

mumbar-dolmasi-tarifi

7. Tamamlayıcıdır: Pirinç Pilavı

Tüm ana yemekler, pirinç pilavının ortaklığı ile buluşmamışsa biraz eksik kalmış demektir. Birbirinden farklı lezzetleri aynı ustalıkla tamamlar, hayran bırakır. Yapımı, öylesine özen gerektirir ki pirinç pilavını iyi yapan kişi, diğer tüm yemekleri de iyi yapacağının teminatını verir. Kayınvalidelerin gelin seçme kriterlerinden biridir. Anlayacağınız; pirinç pilavı, Türk mutfağının asla vazgeçilmeyen lezzetleri arasındadır. Her yemek sofrasında yer alsa da bilmeyenler için yapımı epey zor olabilir. Tarifi için hemen tıklayın.

esmer_pirinç