Semizotu Yemeği Tarifi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
0,00/5Toplam: 0 Oy
view 1.381
totalCook
Toplam
cook
Pişirme
prep
Hazırlama
fork
Kişi
2

MALZEMELER

SATIN AL

Sanal Market Seçtiğiniz ürünler, Migros Sanal Market ile tek tıkla kapınızda.

Yapraklı sebzeler arasında en ferah ve en farklı lezzete sahip seçeneklerden biri ile hafif bir sofra kurmaya ne dersiniz? Bolca omega-3 içermesi sayesinde balık sevmeyenler için mükemmel bir alternatif olan semizotu, hafif ekşimsi lezzetiyle sebze âşıklarını etkilemek için geliyor!

Sıradaki videomuzda soğan ve salçanın sihirli etkisini bu kez semizotu üzerinde kullanıp harika bir öğün hazırladık. Diyet yapanlara, kolesterolü yüksek olanlara, önceki yemeğini biraz fazla kaçırmış olanlara şifa gibi gelecek semizotu yemeği ile videomuzu izleyerek hemen tanışın. Son dokunuşu yoğurt ile tamamlayıp suyuna da ekmek bandırmayı sakın unutmayın, şimdiden afiyet olsun!

YAPILIŞI:

1. İlk olarak semizotları ayıklanıp yıkanır. Yaklaşık iki parmak genişliğinde doğranır.
2. Soğanın kabuğu soyulur ve yemeklik doğranır bir tavaya zeytinyağ soğan ve salça ilave edilip kavurulur ardından semizotları, baharatlar ve yıkanmış pirinç ilave edilip kavurma işlemine 3-4 dakika daha devam edilir.
3. Sıcak su ilave edilip pirinçler yumuşayan kadar 20 dakika kadar pişirilir. Piştikten sonra ister soğuk ister sıcak olarak servis edebilirsiniz.
4. Servis önerisi: Servis ederken çırpılmış yoğurt dökerek servis edebilirsiniz.

EN ÇOK İZLENENLER