Diş Buğdayı Nedir, Nasıl Yapılır?

Baby Shower ya da doğumgünü partilerinin yanı sıra adını sıkça duyduğumuz geleneklerden biri olan diş buğdayı aslında nedir, ne zaman yapılır, neden yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. İşte, diş buğdayı hakkında merak edilenler…

  1. Diş Buğdayı Nedir?

Diş buğdayı, çok eski zamanlardan beri süregelen bir Anadolu geleneğidir. Eskiden hemen her ailede, yeni doğan bebeğin ilk dişinin çıktığı zamanda yapılan bu kutlama, günümüzde ne kadar azalmış olsa da hâlâ birçok aile tarafından sürdürülmektedir.

  1. Eğlence Amaçlanır

Bilimsel bir gerçeğe dayanmayan diş buğdayı; özellikle yeni annenin sosyalleşmesini sağlayan, stres ve sorunlardan arınmasına yardımcı, arkadaşları ve diğer bebek sahibi yakınlarıyla paylaşımlarda bulunabileceği eğlenceli bir aktivitedir.

  1. Diş Buğdayı Toplantısında Ne Yapılır?

Diş buğdayı partisinde yapılacak etkinlikler kişilerin beğeni ve isteklerine göre değişebilir ancak genel ve geçerli olanları mevcuttur. Bunlardan ilki elbette aşurelik buğday pişirmektir. Misafirler geldikten sonra ailenin önemli bir büyüğü ya da diş buğdayı konusunda tecrübeli olan biri diş buğdayını pişirir. Aşurelik buğday ılıyınca içerisine toz şeker ilave edilir. Bardak ya da tatlı kaplarına paylaştırılan buğdayların içerisine isteğe göre boncuk, yüzük gibi farklı nesneler yerleştirilir ve inanca göre bunu bulanların hediye alması gerekir.

  1. Örtü Serilir

Buğday pişirildikten sonra yere temiz bir örtü serilir. Bebek, serilen örtü üzerine oturtulur ve başından aşağı bir avuç pişmiş ve soğutulmuş buğday dökülür. Aynı zamanda örtü üzerinde oturan bebeğin etrafına defter, tarak, kitap, oyuncak, kaşık, steteskop, fotoğraf makinesi gibi farklı meslekleri simgeleyen eşyalar konur. Bebek bu eşyalardan hangisini seçerse ileride meslek tercihini o eşyanın doğrultusunda yapacağına inanılır.

  1. İkramlıklar Hazırlanır

Diş buğdayı tıpkı bir çay daveti gibi düşünülebilir. Pişirilen aşurelik buğdayın yanı sıra kek, pasta, börek, çay, meyve suyu gibi çeşitli ikramlıklar ve günün anısına kalacak küçük hediyelikler hazırlanır. Bu sayede davetli olan herkesin keyifli bir vakit geçirmesi sağlanır.