Bisiklete Binmenin Verdiği 9 Güzel His

Bisiklet, çoğumuzun çocukluğundan hatırladığı en güzel resimlerin başrolünde olan bir araçtır. Karne günlerinden, doğum günlerinden beklenen isteklerin en başında gelir. Pedallarını rüzgâra karşı çevirirken özgürlüğün tadına varır, hayaller kurar, kendimizi mutlu hissederiz.

Bisiklete binmek, en eğlenceli ve faydalı sporlardan biridir. Bisiklete binerken aslında hem ruhumuza hem de beden sağlığımıza büyük iyilikler yapıyoruz. Neymiş bu iyilikler merak ediyorsanız, satırlarımızın devamına pedal çevirmeye başlasanız iyi ederseniz!

bisiklete-binmek

İşte Bisiklete Binmenin 10 Muhteşem Faydası:

1) Mutlu Eder!

İnsanı kötü ruh halinden uzaklaştırarak mutlu eder, stresi azaltır, depresyona neden olabilecek düşünceleri uzaklaştırır.

bisiklet-gezisi

2) Zayıflamaya Yardımcıdır

Tüm vücudu çalıştıran sporlardan biridir, dolayısı ile sağlıklı ve oranlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

bisikletin-yararlari

3) Birçok Hastalığı Engeller

Düzenli bir şekilde bisiklete binmek; yüksek tansiyon, şeker, kalple ve akciğerle ilgili birçok hastalığın önlenmesine yardımcıdır. Keyifli bisiklet turları, kaliteli ve uzun bir yaşamın güçlü anahtarıdır.

bisiklet

4)Hava Kirliliğini Önler

Bisikletin faydaları, insanların ruh ve beden sağlığı ile sınırlı değildir. Bisiklet, diğer araçlar gibi benzinle çalışmadığı için çevre kirliliğini de önlemeye yardımcıdır.

bisiklet-sporu

5)   Bütçe Dostudur

Eğer ki bisiklet kullanımına uygun yerlerde yaşıyorsanız gideceğiniz kısa mesafeler için bisikleti tercih ederek bütçenize de iyilik edebilirsiniz.

spor

6) Eğlenceli Etkinliklerin Başrolüdür

Tüm haftanın yorgunluğunu atabileceğiniz güzel bir hafta sonu tatili etkinliğidir. Yalnız ya da arkadaşlarınızla düzenleyeceğiniz bisiklet etkinlikleri ile yeni bir haftaya iyi bir motive ile başlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

bisiklet-spor

7) Daha Genç Görünen Bir Cilt

Bisiklete binildiğinde kan dolaşımı hızlanır, böylece ciltteki hücrelere daha temiz kan ve yararlı besinler taşınır. Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada düzenli olarak bisiklet kullanan insanların ultraviyole ışınların zararlı yan etkilerine karşı daha korunaklı olduğu kanıtlanmıştır.

bisiklet_

8) Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilir

Her düzenli egzersiz gibi bisiklete binmek de sigara bırakma sürecinde size iyi bir yardımcı olabilir.

9) Bisiklete binerek hava kirliliğine Daha az maruz kalırsınız

Yapılan birçok araştırma bisiklete binen insanların motorlu taşıt kullanan insanlara göre daha az hava kirliliğine maruz kaldığı kanıtlanmıştır.

Keşke hepimizin imkânı olsa da ulaşımın sadece bisikletler ile yapıldığı şehirlerde yerleşebilsek değil mi? Bu fikri, hedefleriniz arasına ekleyerek kendinize bir iyilik yapın. Bolca pedal çevirmeli günler dileriz!