Duvardaki Sanat: Tablo Asmanın 6 İnceliği

Ev dekorunun en zor parçalarından biri “tablo asmak”. Doğru kullanıldığında evimizde yarattığı bütünlük ve estetik duyguları çok güçlüyken yanlış kullanıldığında bir o kadar rahatsız verici olabiliyor. Yani aslında tablonun kendisi kadar tablo asmakta bir sanat ve çok az kişi bunu hatasız yapabiliyor. Evinizin dekorasyonunu tamamlamak, duvarlarınızı süslemek, en son ama en önemli dokunuşu yapmak için “tablo asmanın 8 inceliği” başlığımıza göz atın!

1. Hikayenizi Oluşturmaya Renklerle Başlayın

Tablolarınız arasındaki genel renk paleti içinde bir hikaye oluşturun. Kendinize aydınlık, karanlık, havadar ve ya moody gibi bir tema belirleyebilirsiniz.

renkli_duvar

2. Farklı Stilleri Karıştırın

Evinizdeki tabloların hepsi soyut resimler ve ya grafik fotoğrafları olacak diye bir kural yok. Eğer online alışveriş yapacaksanız; “sulu boya”, “özgün”, “grafik”, “parlak”, “modern” vb. gibi terimleri aratabilirsiniz.  Tabi kolaj ya da kağıt heykel gibi üç boyutlu çalışmaların da her zaman güzel bir yanı var.

Zhangye Danxia’nın Renkli Kayalıkları, Çin

3. Boyutları Karıştırın

Eğer duvarınıza büyük bir parça asmanız gerekiyorsa onu küçük parçalarla destekleyebilirsiniz. Öncelikle tablonuzun dikey, yatay ve ya kare olduğundan emin olun. Daha sonra duvardaki görüntünün bütünlüğüne dikkat edecek şekilde yanına birkaç farklı boyutlarda parça ekleyin ve bunu yaparken doğru seçimleri yapmanızı sağlayacak olan gözlerinize güvenin.

burca_göre_renk_seçimi

4. Göz Seviyesinde Olmasına Dikkat Edin

Eğer gerçekten çok uzun boylu ya da çok kısa boylu değilseniz tablonuzu “göz seviyesinde” yerleştirmeye dikkat edin.

tablo

5. Ana Tablonuzu Belirleyin

Kendinize bir merkez tablo belirleyin. Ve tablolarınızı duvara asarken o merkez tablo çevresinde inşa edin. Bunu yaparken tablolarınız arasında en az 3 cm boşluk bırakın. Çok karanlık ve ya çok aydınlık iki parçayı yan yana asmayın, o dengeyi ayarlamak gerçekten zor olabilir. Son olarak resimleri tamamen bir köşeye, fotoğrafları diğer köşeye asmayın büyük ihtimalle kötü duracaktır.

kumdan_çerçeve

6. Dışarıdan Bakın

Bazen bazı resimler bizim için anlamlı olabilir ve onu mutlaka asmak isteyebiliriz ancak bu güzel duracağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden bizce en işe yarayacak yollardan biri olan “dışarıdan bir gözle” bakma yöntemini deneyin. Tablonuzu asın ve geri çekilerek gözlerinizle o görüntünün fotoğrafını çekin ve sanki sizin eviniz değilmiş gibi bu görüntüyü dışarıda bir yerde ve ya bir dergide gördüğünüz de yine beğenir miydiniz, bir düşünün. Cevabının evetse siz bu işi gerçekten iyi yapıyorsunuz demektir 🙂

fotoğraf_ağacı