8 Adımda Tıraş Sonrası Tahrişe Elveda Deyin!

Erkeklerin yüzünde ortalama 15 bin kıl bulunur ve bu kıllar günde ortalama 38 mm uzar. Bir erkeğin tıraş olması ortalama 3 dakika sürer ve bu, ortalama bir erkek ömrünün 3350 saatini alır! Erkek cildi sürekli tıraş nedeniyle kadın cildinden daha çok yıpranır. Bu durum, enfeksiyon ve yaralanma problemlerini de ortaya çıkarabilir. Bu sebeple cilt bakımı ve doğru tıraş, erkekler için daha çok önem kazanır. Peki tıraş olma sorunsalını en aza indirgemenin yolları yok mu? Tabii ki var. Doğru ve etkili yöntemlerle tıraşın yarattığı tahrişi en aza indirgeyebilirsiniz.

tiras-sonrasi

1. Tıraş olmak için en uygun zaman sıcak bir duş sonrası! Sıcak bir duş, yüzünüzü nemlendirir ve tıraş sonrası tahriş riskini azaltır. Sakallarınız ne kadar yumuşaksa tıraş olmak o kadar kolaydır.

2. Peeling, peeling, peeling! Kadınların ihtiyacı olduğu kadar erkeklerin de peelinge ihtiyacı var. Tıraş öncesi ve sonrasında düzenli peeling yapın, cildiniz ölü hücrelerinden arınsın, pürüzsüz olsun. Tıraş öncesinde peeling yapmak ölü hücreleri temizler , daha eşit ve yakın bir tıraş sağlar. Tıraş sonrasında peeling yapmak ise tıkanmış gözenekleri açar ve batıkları azaltır.

3. Tıraş kremi kullanın! Hiçbir zaman sadece suyla tıraş olmayın. Hassas ciltler ve tıraş için hazırlanmış kremleri kullanmayı tercih edin. Bir bölgeyi ikinci kez tıraş ederken bu kremi tekrar uygulamayı unutmayın.

tiras-sonrasi-bakimi

4. Kılların uzama yönüne göre tıraş olun! Evet, kıl yönünün tersine tıraş etmek daha yakın bir tıraş sağlar ancak cildinizin tahriş olma ihtimalini de artırır. Bu yüzden jilet vuruşlarınızı aşağı yöne yapın.

5. Kısa ve hafif vuruşlar yapın! Kısa vuruşlar yaparsanız cildinize daha az baskı gelir ve daha hafif bir tıraş sağlayabilirsiniz. Her vuruştan sonra tıraş bıçağınızı yıkarsanız, tıraş bıçağınız daha uzun süre dayanır. Böylece hem cildiniz hem de cüzdanınız mutlu olur.

6. Çene ve boynu sona bırakın! Çene ve boyun en son tıraş edilmesi gereken bölgelerdir. Diğer bölgeleri tıraş ederken çene ve boyunda bekleyen su ve köpük, en sert kılların bulunduğu bu bölgeyi yumuşatır.

tiras-nasil-yapilir

7. Soğuk suyla nazikçe durulayın! Sıcak su, gözenekleri ne kadar açarsa soğuk su da o kadar kapatır ve yüzünüzün doğal dengesine tekrar kavuşmasını sağlar. Yüzünüzü soğuk suyla yıkadıktan sonra nazikçe kurulayın, sert hareketlerle ovalamayın!

8. Tıraş sonrası bakımı yapın! Tıraş öncesi bakım kadar tıraş sonrası bakım da büyük önem taşır. Eğer siz de mikrobu almak için kolonya ya da alkollü after shave kullanıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Alkolün ciltte kullanılması faydadan çok zarar verir; çünkü alkol hücreleri öldürür ve tıraş kesiklerinin iyileşmesini geciktirir. Tıraştan sonra kendi cilt tipinize uygun bir after shave kullanmak cildinizi besleyecek, dinlendirecek ve tahriş oluşumunu engelleyecektir.