Yağlı Cilde Sahip Erkeklere 6 Bakım Önerisi

Işık ya da güneş değdiğinde neredeyse yansıma yapan bir cilt görünümü size de oldukça tanıdık geliyorsa yazımızın devamı sizin için geliyor. Erkeklerde yağlı cilt bakımı nasıl yapılmalı, yağlı cilde sahip erkekler nasıl bakım rutinleri uygulamalı gibi soruların cevaplarını bulabilir, basit ama etkili önerilerimizle daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte detaylar…

1. Sabun Kullanmayın

Yağlı cilde sahip erkeklerin sık düştüğü hatalardan biri de yanlış sabun kullanımıdır. Sabunla yapılan yüz temizliğinin cildi yağdan arındırdığı düşünülürken aslında sabun, cildin yararlı yağ tabakasını da alıp götürmektedir. Bu nedenle sabunlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bunun yerine cilt temizliği için yağlı ciltlere özel bir bakım sabunu, jel ya da su bazlı ürünlerden yararlanabilirsiniz.

2. Gözeneklerden Kurtulun

Sık görülen cilt problemlerinden biri olan geniş gözenekler, cildin daha çok yağlanmasına ve kötü görünmesine neden olur. Yağlı cilde sahip bir erkekseniz cildinizdeki yağ dengesini sağlamak için maske, serum, nemlendirici gibi ürünlerden birini seçerek kendinize bir bakım rutini oluşturabilir, kısa zamanda gözeneklerden kurtulabilirsiniz.

3. Nemlendirici Kullanın

Zaten yağlı bir cilde sahip olduğunuz için nemlendirici kullanmanın gereksiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ancak bu yanlış bir düşünceyle kısır döngüye girmek demektir. Nemlendirici kullanmadığınızda cilt bu kez kendi yağını üretmeye çalışır ve daha yağlı bir sonuç oluşur. Bu durumu engellemek için doğru olan yağsız formüllerden oluşan, su bazlı bir nemlendirici kullanmaktır.

4. Kil Maskesi Uygulayın

Tüm cilt tipleri için önemli olan maske uygulaması, yağlı ciltler için daha da önemlidir. Yağlı cilde sahip bir erkekseniz maske uygulamasını bir rutin haline getirebilirsiniz. Düzenli uygulayacağınız kil maskesi sayesinde gözeneklerden, fazla yağdan kurtulur, daha mat görünen sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

5. Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Cilt güzelliği ile beslenme alışkanlıkları arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Dolayısıyla yağlı cilde sahip bir erkek olmanızın genetik dışında bir sebebi de yanlış beslenme şekline sahip oluşunuz olabilir. İşlenmiş gıdalar, kızartmalar, alkol gibi seçenekler hayatınızda bolca yer alıyorsa cilt güzelliğiniz için bunları azaltmanın tam zamanı!

6. Peeling Yapın

Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan en etkili uygulamalardan biri olan peeling, yağlı cilde sahip erkekler için de iyi bir kurtarıcıdır. Yağlı cilt ile birlikte gelişecek siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarını engellemek için haftada iki kez peeling uygulayarak cilt sağlığınızı ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz.