Farklı Kültürlerde Baharın Gelişi Nasıl Kutlanıyor?

Baharın gelişi ile toprak uyanır, herkesin içinde birtakım tatlı kıpırdanmalar başlar. Birçok insan gibi birçok millet tarafından da bu güzel zamanlar, kutlamalarla karşılanır. Bakalım hangi milletler, hangi şekillerde baharın gelişini kutluyor?

Londra, İngiltere

The Druid Order’ın üyeleri, Tower Hill’de bir tören düzenleyerek mis kokulu baharın gelişini kutlar. Kutlamalar en başta Londra olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde coşkuyla devam eder.

londrada-bahar

Çin, Nanjing

Çin’de baharın gelişinin en çok hissedilip kutlanacağı yer elbette kiraz ağaçlarının yakını olabilirdi! Çin’in Nanjing kentindeki Jiming Tapınağı’ndaki çiçeklenen kiraz ağaçları ile baharın gelişi hissedilir, etrafında bolca zaman geçirilir.

cin-bahar-bayrami

Hindistan-Mumbai

Dünyanın en eski ve en renkli festivali olan Holi, bahar ve renklerini en iyi şekilde temsil eder.

Bahar veya renklerin festivali olarak da bilinen Holi, her yıl Hindistan’da baharı karşılamak için bol müzik ve renkle düzenlenmektedir. Festivalde insanlar kendilerini, birbirlerini ve sokakları rengarenk boyalarla boyar ve tam anlamıyla ortalık festival olur. Gelişigüzel renkler seçilmez elbette, her rengin bir anlamı vardır. Yeşil, canlılık ve enerjiyi; mavi, sakinlik ve asilliği; kırmızı, masumiyeti; sarı, dindarlığı temsil eder.

hindistan-bahar

Bakü, Azerbaycan

Azeriler, Nevruz’u İran’ın bahar şenlikleriyle birleştirip Bakü kentinde ekinoks yaşandığı zaman coşkuyla kutlar.

Hefei, Çin

Çin efsanesinde baharın gelişinin doğanın dengelenmesi demek olduğuna inanılır. Çin’in Hefei bölgesinde çocuklar ile bir etkinlik düzenlenir. Bu etkinlikte çocuklar yumurtaları dik tutmaya çalışır, baharın denge mevsimi olduğuna inanıldığı için bu hareketin daha kolay yapılacağına inanılır.

cinde-bahar

Douzhai, Çin

Douzhai de baharın gelişinin kutlandığı bölgelerden biri. Bölge halkı, baharın gelişini geleneksel tarzlarıyla coşku dolu kutlamayı ihmal etmez.