Havuzlarda Sizi Bekleyen 6 Tehlike

Yazın sıcaklarından kaçmak, serin sulara kendinizi bırakmak için heyecanlanıyor olabilirsiniz; ancak şimdi söyleyeceklerimizi dikkate almanızda fayda var. Havuz sularının ruhunuzu iyileştirici gücüne inanırken sağlığınızdan olmamak için bu ihtimallere göz atmanız oldukça faydalı olacak.

İşte sizi havuzlarda bekleyen 6 tehlike:

1. Saçlarınızı Koruyun

Havuzlarda bulunan klor, saç derinizin zarar görmesine neden olarak saçlarınızın koparak dökülmesine yol açar. Bu zararlı etkiden korunabilmek için havuza girmeden saçınızı temiz su ile ıslatıp iyi bir saç kremi uygulayabilir ya da yüzücü bonesi kullanabilirsiniz.

hamile-tatil

2. Temiz Havuz Sertifikasına Dikkat

Tercih edeceğiniz havuzun gerekli denetimlerden geçip geçmediğine dikkat etmeniz gerekir. Dezenfekte maddelerinin uygun koşullarda saklanıp saklanmadığına ve havuzun kimyasal değerlerine göre verilen sertifikalara dikkat ederek gönül rahatlığı ile girebilir ya da oradan hemen uzaklaşabilirsiniz.

yuzme5

3. Lens Kullanıyorsanız Dikkat

Lens kullanımı, son derece özen gösterilmesi gereken bir konudur. Her gün gerekli temizliği yaparak sakındığınız lensleri havuzda çıkarmazsanız eğer enfeksiyon kapma ihtimaliniz yükselir.

yüzmek

 

4. Mantar Enfeksiyonuna Dikkat

Aşırı sıcaklar ile artan terleme nedeniyle vücutta mantar görülme olasılığı yükselir. Bu nedenle denizler her zaman daha güvenlidir ancak ille de havuza girmek istiyorsanız mutlaka hijyene önem vermelisiniz. Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra hem kendiniz hem de diğer insanların sağlığı için duş almayı ihmal etmemelisiniz.

yuzme2

5. Bit Bulaşabilir

Havuzun klorin seviyesi ne kadar iyi olursa olsun bit bulaşma riskini tamamen yok etmeyecektir. Saç bitinin bulaşmasını önleyebilmek için havlu ve tarak gibi eşyalarınızın tamamen kişisel olmasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

yuzme3

 

6. Ağız Yaraları Oluşabilir

Havuzda yüzerken kesinlikle su yutmamaya özen gösterin. Havuzda bulunan bakteriler; ağız, burun başta olmak üzere tüm vücudunuza yerleşerek çeşitli yara ve enfeksiyonlara neden olup tehlikeli sonuçlara yol açabilirler.